Kentsel bellek kumbarası: Sivas kenti örneği
Urban memory hub: The province of sivas
- Tez No: 782004
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARABABA DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Kent farklı kültürlerden insanların birlikte yaşadığı herkese ait olan bir yaşam alanıdır. Bu alan bireysel ve toplumsal olarak anılar, izler, semboller ve referanslar barındırır. Herkesin kendi yaşamına dair parçalar barındıran kent aslında bir deneyim alanıdır. Algısal ve eylemsel deneyimlerimize ev sahipliği yapan kent, bize bir yere ait olduğumuzu hissettirir. Kentte yaşantılarına dair izler bulamayan bireyler kendini o kente ait hissedemez. İnsanların kendini yaşadığı yere ait hissedememesinin en önemli sebebi kentlerimizin geçirmiş olduğu hızlı değişim ve dönüşümdür. Bu hızlı dönüşüm insanların belleklerinde süreksizliğe ve zaman zaman kopmalara sebep olmaktadır. Kamusal mekanlar kentlerdeki hızlı dönüşümün en iyi gözlemlendiği yerlerdir. Belleğin sürekliliğinin sağlanmasını amaç edinen bu çalışma, kentlerin bireysel ve kolektif bellek ögelerinin deneyimler, anılar vb. materyaller üzerinden belgelenmesi ve geleceğe aktarımı için dijital olarak arşivlenmesini, 'Dijital Kent Belleği Model Önerisi' oluşturulmasını içermektedir. Bu amaçla yola çıkılan tezde Sivas kenti örneklem alanı olarak seçilmiştir. Sivas'ın seçilmesinin nedeni, kentin tarihte sosyal ve kültürel açıdan farklı kırılmalar yaşaması ve sahip olduğu tarihsel değerlerle Anadolu kentinin önemli temsilcilerinden biri olmasıdır. Bu çalışma; zaman içerisinde oluşan kentsel bellek öğelerinin toplanması, bugünün kentinin analizi ve geleceğe aktarım için dijital arşiv oluşturulması olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Medyada yer alan kentsel bellek ögelerini toplamak için öncelikle sözel ve görsel medyalar analiz edilmiştir. Daha sonra kentte yaşayan bireylerin deneyim ve anılarını elde etmek için; derinlemesine mülakat ve anket çalışması yapılmıştır. Sivas kentinin mevcut durumunu tespit etmek için Kevin Lynch'in Kent İmgesi'nde ortaya koyduğu ögeler (yollar, sınırlar/kenarlar, bölgeler, düğüm/odak noktaları, işaret öğeleri) üzerinden fiziksel analiz yapılmıştır. Son bölümde, kentin belleğinin gelecek nesillere aktarımı için dijital arşiv teknolojisi kullanılarak 'Dijital Kent Belleği Model Önerisi' oluşturulmuştur. Sonuç olarak, kentsel bellek ögelerinin gelecek nesillere aktarılması psikolojik ve sosyolojik açıdan önemlidir. Bu aktarımın, kentleri ve anılarla yaşanmışlıkları aktaran bireyleri ölümsüz kılacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The city is a living space that belongs to everyone, where people from different cultures live together. This area contains individual and social memories, traces, symbols and references. The city, which contains pieces of everyone's own life, is actually a field of experience. The city, which hosts our perceptual and operational experiences, makes us feel that we belong somewhere. Individuals who can not find traces of their life in the city cannot feel that they belong to that city. The most important reason why people do not feel like they belong to the place they live in is the rapid change and transformation that our cities have undergone. This rapid transformation causes discontinuity and occasional ruptures in people's memories. Public spaces are the places where rapid transformation in cities is best observed. Aiming to ensure the continuity of memory, this study aims to analyze the individual and collective memory elements of cities, such as experiences, memories, etc. It includes the creation of a 'Digital Urban Memory Model Proposal', archiving it digitally for documenting and transferring to the future through materials. For this purpose, the city of Sivas was chosen as the sample area in the thesis. The reason why Sivas was chosen is that the city has experienced different social and cultural breaks in history and it is one of the important representatives of the Anatolian city with its historical values. This work; It consists of three stages: collecting urban memory items in public spaces, analyzing today's city and creating a digital archive for transfer to the future. In order to collect the urban memory elements in the media, primarily verbal and visual media were analyzed. Then, in order to obtain the experiences and memories of the individuals living in the city; In-depth interviews and questionnaires were conducted. In order to determine the current situation of the city of Sivas, a physical analysis was made on the elements (roads, borders/edges, regions, nodes/focal points, sign elements) that Kevin Lynch revealed in the City Image. In the last section, ''Digital Urban Memory Model Proposal'' was created by using digital archive technology to transfer the memory of the city to future generations. As a result, it is important psychologically and sociologically to transfer the elements of urban memory to future generations. It is believed that this transfer will make individuals who convey cities and memories and experiences immortal.