Development of impedance flow cytometry system for white blood cell count
Beyaz kan hücresi sayimi için empedans akiş sitometrisi sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 782050
  2. Yazar: MEHMET ALPER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH, DOÇ. DR. ENDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akyuvarlar enfeksiyonlarla mücadelede kritik bir rol oynar. Akyuvar seviyesindeki bir artış, bir enfeksiyonun varlığını gösterebilir ve nötrofillerin lenfositlere oranı, enfeksiyonun türü hakkında fikir verebilir. Daha yüksek bir nötrofil/lenfosit sayısı oranı bakteriyel bir enfeksiyonu düşündürür. Enfeksiyonun kaynağının doğru bir şekilde tanımlanması, uygun tedaviyi sağlamak ve büyüyen antibiyotik direnci sorununa katkıda bulunmaktan kaçınmak için önemlidir. Bu alanda erişilebilir olan ve hızlı sonuç veren bir sisteme ihtiyaç vardır. Piyasadaki sistemler güvenilir sonuçlar verebilir ancak yüksek maliyetleri nedeniyle erişilebilir olmayabilir. Bunun yerine, farklı frekanslardaki elektrik alan yanıtı varyasyonlarına dayanan hücre karakterizasyonunun, mevcut sistemlere bir alternatif olduğu gösterilmiştir. Bu yöntem, hücre zarı ve sitoplazma gibi hücrelerin özelliklerine bağlı olarak bir karakterizasyon sağlar. Bu tezde, empedans akış sitometri tekniği kullanılarak, bir numunede nötrofil/lenfosit oranını belirleyen bir mikroakışkan hücre sayma çipi tasarlanmış ve karakterize edilmiştir. İki hücre grubu için sayma ve farklılaşma sağlanmıştır. Deney sonuçları, hızlı sonuç sağlayan uygun maliyetli bir hücre sayaç sisteminin geliştirilmesi için umut verici bir görünüm vermiştir.
Özet (Çeviri)
White blood cells (WBCs) play a critical role in fighting infections. An increase in the WBC level can indicate the presence of an infection, and the ratio of neutrophils to lymphocytes can provide insight into the type of infection. A higher neutrophil to lymphocyte count ratio suggests a bacterial infection. Accurate identification of the infection's origin is important to ensure proper treatment and avoid contributing to the growing issue of antibiotic resistance. A need for a system that offers accessibility and fast results exists in this field. Market systems deliver reliable results but may not be accessible due to their high costs. Instead, cell characterization based on electrical field response variations at different frequencies has been shown to be a alternative to available systems. This method depends on the characteristics of cells, such as cell membrane and cytoplasm. In this thesis, using the impedance flow cytometry technique, a microfluidic cell counting chip that determines the neutrophil / lymphocyte ratio in a sample is designed and characterized. Enumaration and differentiation between two cell groups is achieved. Experiment results give a promising outlook for developing of a cost-effective cell counter system that provides fast results.