Lise düzeyinde biyoteknoloji öğretimi için web destekli öğretim araçlarının araştırılması
Investigation of web-assisted instructional tools for high school level biotechnology teaching
  1. Tez No: 782064
  2. Yazar: KADRİYE CENGİZ TAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA HASANÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada lise düzeyinde okullarda günümüze kadar geleneksel yöntemlerle öğretilen biyoteknoloji konusunun daha iyi anlatılabilmesi için web destekli öğretim araçları araştırılmış ve biyoteknolojinin öğretilmesine yapacağı katkılar ortaya konmaya çalışılacaktır. Biyoteknoloji konusu ülkemizde lise düzeyinde 12.sınıf seviyesinde okutulmaktadır. Biyoteknoloji öğretiminde öğrencilerin ilgisini en çok çeken konular, gen klonlama, rekombinant DNA, DNA parmak izi, gen terapisi ve genetiği değiştirilmiş organizmalardır. İlgili konularda 12. Sınıf kitabında yer alan teorik bilgi, sınırlı anlatımı ile yetersiz kalmakta ve öğrencilerin ilgisini karşılayamamaktadır. Türkiye'de ve yurtdışında; sanal laboratuvarlar, arttırılmış gerçeklik uygulamaları, animasyon uygulamaları ile biyoteknoloji öğretiminin etkinliği artırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle karşı karşıya kaldığımız Covid-19 salgını nedeniyle günümüzde artık öğrenme ortamı sadece okul değildir. İnternet teknolojisinin olduğu her yer okuldur. Bu amaçla son yıllarda hibrit eğitim kavramı ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak eğitimin sanal ortama taşınması dijital öğrenim araçlarının ve çeşitliliğinin de hızla artmasına neden olmuştur. Böyle bir dönemde daha iyi bir biyoteknoloji eğitimi için geliştirilen web destekli öğretim araçların incelenmesi ve öğrencilere aktarılmak üzere derlenmesi yararlı olacaktır. Sunulan tez çalışması bu amaç doğrultusunda uluslararası düzeyde, web tabanlı biyoteknoloji öğretim araçlarının incelenerek derlenmesini hedeflemiştir. Tez çalışması sonucu tespit edilen web destekli araçların, orta öğretim düzeyindeki gençlerde biyoteknolojinin sağlıklı ve etkin öğretiminde önemli fark yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, web-assisted teaching tools will be investigated in order to better explain the subject of biotechnology, which has been taught with traditional methods in high schools until today, and its effects on students will be tried to be revealed. The subject of biotechnology is taught at the 12th grade at high school in our country. The topics that most attract students' attention in biotechnology teaching are gene cloning, recombinant DNA, DNA fingerprinting, gene therapy and genetically modified organisms. Theoretical education in related subjects is insufficient and cannot meet the interest of the students. In Turkey and abroad; Virtual laboratories, augmented reality applications, animation applications are trying to increase the efficiency of biotechnology teaching. Especially due to the Covid-19 epidemic that we are facing, the learning environment is no longer just school. Every place where there is internet technology is school. For this purpose, the concept of hybrid education has emerged in recent years. In addition, the transfer of education to the virtual environment has led to a rapid increase in digital learning tools and their diversity. In such a period, it would be useful to examine the web-supported teaching tools developed for a better biotechnology education. It is thought that the web-supported tools determined as a result of the thesis study will make a significant difference in the healthy and effective teaching of biotechnology.