Ebeveynlerin çocuklarının cinsellik ile ilgili sorularına verdikleri yanıtların incelenmesi
Examination of parents' answers to their children's questions about sexuality
- Tez No: 782065
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada, ebeveynlerin okul öncesi dönem çocuklarının cinsellik ile ilgili sorularına verdikleri yanıtların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, verilen bir durumu olabildiğince tam ve dikkatli bir şekilde tanımlanmasını sağlayan betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu, Malatya ili Yeşilyurt merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim bakanlığına bağlı 15 bağımsız anaokulunda öğrenimine devam eden, 36-72 ay çocuğa sahip 72 anne ve 28 baba olmak üzere toplam 100 ebeveynden oluşmaktadır. Covid-19 salgını sürecinde okula devamlılığın ebeveyn tercihine bırakılması nedeni ile çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, ebeveyn ve çocuğa ait demografik bilgileri elde etmek amacı ile“Demografik Bilgi Toplama Formu”, ebeveynlerin okul öncesi dönem çocuklarının cinsel sorularına verdikleri yanıtları belirlemek amacı ile“Çocukların Cinsellikle İlgili Soruları ve Ebeveyn Yaklaşım Anketi”kullanılmıştır. Anketin geçerlik ve güvenirliğine yönelik üç ayrı alan uzmanından görüş alınmış, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra pilot uygulamaya yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, istatistik program ile analiz edilmiştir. Veriler betimsel olarak frekans ve yüzdeler ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin çoğunluğunun cinsel gelişim ve cinsel eğitim alanında bilgi sahibi oldukları, çocukların cinsellikle ilgili konularda sorular sorduğu ve sorularını en sık annelerine yönelttikleri belirlenmiştir. Çocukların ebeveynlerine en çok hamilelik süreci, doğum, kadın ve erkek vücut farklılıklarına yönelik cinsel sorular yönettikleri belirlenmiştir. Ebeveynlerin, çocuklarının hamilelik ve doğum ile ilgili sorularına daha karmaşık ve ayrıntılı cevap verme eğilimleri bulunurken, çocuklarının fiziksel farklılıklara yönelik sorularını cevaplamada kısa, net, açık ve anlaşılır ifadeler kullandıkları belirlenmiştir. Ebeveynler çocuklarının cinsel konulara olan merakını gelişimlerinin bir parçası olarak değerlendirmektedir. Ebeveynlerin cinsel soruları cevaplamada genellikle çocuklarının yaş ve gelişim düzeyine uygun ifadeler kullanarak sakin bir tavır içinde bulundukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to examine the answers given by the parents to the questions of their preschool children about sexuality. The research is in the descriptive survey model, which allows to describe a given situation as precisely and carefully as possible. The study group of the research consists of a total of 100 parents, 72 mothers and 28 fathers with 36-72 months old children, who continue their education in 15 independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Malatya, Yeşilyurt. During the Covid-19 pandemic, school attendance was left to the parents' preference. Thus the study group was determined by the easily accessible sampling method. In collecting the data of the research, the“Demographic Information Collection Form”was used to obtain demographic information about the parent and the child, and the“Children's Questions about Sexuality and Parental Approach Questionnaire”was used to determine the answers given by the parents to the sexual questions of their preschool children. Opinions has been taken from three different field experts regarding the validity and reliability of the questionnaire, and after the necessary corrections have been made, the pilot scheme is included. The data obtained in the research have been analyzed with the statistics program. The data have been evaluated descriptively with frequency and percentages. It was determined that the majority of the parents participating in the study was knowledgeable in the field of sexual development and sexual education. It has been determined that children ask questions about sexuality and direct their questions most frequently to their mothers. It was determined that children asked their parents mostly sexual questions about pregnancy process, birth, male and female body differences. While parents tend to give more complex and detailed answers about pregnancy and birth, it was determined that they used short, clear and easy to understand expressions in questions they were asked by their children about physical differences. Parents consider their children's curiosity about sexual matters as a part of their development. It has been determined that parents generally have a calm attitude in answering sexual questions by using expressions appropriate for their children's age and developmental level.