COVİD-19 pandemi sürecinin Eskişehir ilinde karayolu ulaşımından kaynaklanan CO2 emisyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the COVİD-19 pandemic processon CO2 emissions caused by road transportation in Eskisehir
- Tez No: 782075
- Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA, DOÇ. DR. ZEHRA YİĞİT AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin temel amacı, Paris Antlaşması'nın kabul edildiği yıldan günümüze kadar olan dönemde Eskişehir ilinde bulunan araçların ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'ne ait araçların ulaşım sektöründeki CO2 emisyon değerlerini hesaplamak, Koronavirüs'ün (COVID-19) emisyon değerlerindeki değişime etkisini incelemek ve Karbon Saydamlık Projesi'nde (CDP) Eskişehir iline ait eksik verilerin tamamlanmasına katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Eskişehir ilinde bulunan araçların ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'ne ait araçların yıllara ve aylara göre yakıt tüketim verileri kullanılmıştır. Eskişehir ilinde 2010-2021 yılları arasında en yüksek CO2 emisyon miktarı 2017 yılında 1406,53 gigagram (Gg) CO2 olarak hesaplanmıştır. 2016-2022 yıllarında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'ne ait araçlardan kaynaklanan CO2 emisyon değeri 2021 yılında 2,88 Gg CO2 olarak en yüksek değer olarak hesaplanmıştır. Aylık olarak hesaplanan emisyon değerlerine göre Eskişehir ilinde genellikle temmuz aylarında, belediye araçlarında da eylül-ekim aylarında değerlerin yükseldiği görülmüştür. COVID-19 pandemisinin CO2 emisyonları üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde hareketliliğin tamamen kısıtlandığı 2020 yılı nisan ayında hem Eskişehir geneli hem de Tepebaşı emisyon değerlerinin azaldığı görülmüştür. Bunlara ek olarak Tepebaşı Belediyesi özelinde belediyenin kendisi için belirlediği 2030 CO2 emisyon azaltım hedefindeki ilerlemesi incelenmiş ve her yıl CO2 emisyonunda artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to calculate the CO2 emission values of the vehicles in Eskişehir and the vehicles of Eskişehir Tepebaşı Municipality in the period from the date the Paris Agreement was accepted to the present, to examine the effect of the Coronavirus (COVID-19) on the change in emission values and to analyze the carbon dioxide emissions. Contributing to the completion of missing data for Eskişehir province in the Carbon Disclosure Project (CDP). For this purpose, fuel consumption data of vehicles in Eskişehir and vehicles belonging to Eskişehir Tepebaşı Municipality were used according to years and months. The highest CO2 emission amount in Eskişehir between 2010-2021 was calculated as 1406.53 gigagram (Gg) CO2 in 2017. The CO2 emission value originating from the vehicles of Eskişehir Tepebaşı Municipality in 2016- 2022 was calculated as 2.88 Gg CO2 in 2021 as the highest value. According to the monthly calculated emission values, it has been observed that the values increase in Eskişehir generally in July, and in municipal vehicles in September-October. When the impact of the COVID-19 pandemic on CO2 emissions is evaluated, it was observed that both Eskişehir and Tepebaşı emission values decreased in April 2020, when mobility was completely restricted. In addition to these, Tepebaşı Municipality's progress in the 2030 CO2 emission reduction target determined by the municipality for itself has been examined and it has been observed that there is an increase in CO2 emissions every year.