A decision making approach for the selection of interior finishing materials in terms of iaq, environmental impact and LCC: Hotel room cases
İç hava kalitesi, çevresel etki ve yaşam dögüsü maliyeti açısından iç kaplama malzemelerinin seçiminde karar verme yaklaşımı: Otel odası örneklemleri
- Tez No: 782074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Lüks oteller müşterilerine yüksek düzeyde konfor sağlamak amacı ile tasarlanmış yapılardır. Fakat, otel tasarımcıları oda kalitesini ve müşterileri olumsuz yönde etkileyen solvent emisyonları ve karbon ayakizi gibi hususları malzeme seçimi aşamasında ihmal edebilmektedirler. Nitekim, malzeme seçimi binanın iç atmosferinin kalitesini ve hizmet ömrünün artmasını sağlayan bir arayüz olarak değerlendirilebilir. Önerilen tez çalışması, otel binaları için iç hava kalitesi, çevresel etki ve yaşam döngüsü maliyeti kriterleri açısından en uygun iç kaplama malzemelerini niteliksel olarak seçmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, İstanbul'daki lüks otel odalarında bulunan iç kaplama malzemeleri analiz edilmiştir. İç mekan kaplama malzemelerinin seçimi için çok kriterli karar verme (ÇKKV) metotları aracılığıyla karma bir yöntem önerilmiştir. Araştırma, lüks otel tasarımcılarının malzeme seçimiyle ilgili öngörülerini uygun malzeme nitelikleri değerlendirmeleri açısından geliştirerek duvar, tavan ve zemin için en optimum iç kaplama malzemelerinin belirlemesiniamaçlanmaktadır. Bu bağlamda, tasarımcıların kullanacağı lüks malzemelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi ve aynı zamanda çevre dostu olan birinci sınıf malzemelerin seçilmesinin sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Luxury hotels are designed to give occupants a high level of comfort. However, designers ignore the issues of sustainability in the interior materials selection process, such as the carbon footprint or the solvent emissions that affect an occupant's health and quality of room. Thus, materials selection is an essential interface to improve the quality and service life, particularly in building's interior atmosphere. The present thesis aims to qualitatively choose the optimal interior finishing materials in terms of IAQ, environmental impact and LCC criteria for hotel buildings. Luxury hotel buildings in Istanbul are used as case studies to evaluate and analyze the interior finishing materials in hotel rooms. Mixed method approach was proposed through determined multi-criteria decision making (MCDM) to select interior finishing materials. The research targets to provide insight into the selection process for luxury hotel designers to evaluate the appropriate attributes and obtain the most optimal finishing interior materials for walls, ceilings, and floors. In this context, it can be foreseen that assessment of the luxury materials in terms of the sustainability aspects that may allow the designers to choose grade premium materials that are also environmentally friendly.