The impact of institutional environment on innovation tendencies of firms: A failure case study
Kurumsal çevrenin firmaların inovasyon eğilimleri üzerine etkisi: Bir başarısızlık vaka çalışması
- Tez No: 782165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kurumsal çevrenin firmaların inovasyon eğilimleri üzerindeki etkisinin araştırıldığı bu tez çalışmasında, öncelikle; örgütlerin kurumsallaşma süreçlerini, kural ve yapıların örgüt unsurları tarafından nasıl değerlendirildiği ve kabul edildiği açısından inceleyen bir kuram olarak tanımlanan kurumsal teori ele alınmış ve açıklanmıştır. Daha sonra, firmaların inovasyon eğilimlerini etkileyen kurumsal faktörler; normatif, zorlayıcı ve mimetik izomorfizm olmak üzere izomorfik baskı mekanizmaları açısından tartışılmıştır. Sonrasında, inovasyon açısından teorik çerçeve açıklanmıştır. İnovasyonun kurumsal başarısızlığının nedenlerini inceleyebilmek için, aynı yerel kümede yer alan bir dizi Türk inşaat firması örneği seçilmiştir. Şirketlerin inovasyon eğilimlerini etkileyen unsurlar hakkında derinlemesine fikir edinmek için, araştırma nitel araştırma yöntemiyle desenlenmiştir. Şirket sahipleri ve yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak; şirketlerin inovasyon eğilimleri üzerinde kurumsal çevreden kaynaklanan engelleyici ve kolaylaştırıcı etkilere ilişkin görüşler derinlemesine incelenip ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, kurumsal faktörlerin firmaların inovasyon yapma eğilimlerini çoğunlukla olumsuz olarak etkilediği sonucuna varılmıştır. Çalışma bulguları, kurumsal unsurların inovasyon öncülleri ve dolayısıyla inovasyon eğilimleri üzerindeki belirleyici rolünü ortaya koymuştur. Literatürde yer alan inovasyon çalışmalarının genellikle inovasyon öncülleri ve inovasyon ilişkileri açısından genel bir rasyonalite yaklaşımı sunan ampirik çalışmalar olduğu dikkate alındığında; çalışma bulguları, literatürdeki yeterince ele alınıp incelenmemiş konuları ele alarak, özellikle yerel inovasyon sistemleri açısından geniş bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutional theory is described as a perspective evaluating the institutionalization processes of the organizations in terms of how the norms and structures are valued and accepted by the elements of the organizations. Institutional factors influencing firms' innovative behaviors are then explored from the standpoint of isomorphic pressure mechanisms, including normative, coercive, and mimetic isomorphism. Then, an innovation theoretical framework is defined. To analyze the reasons of an institutional innovation failure, we have chosen a cluster of Turkish building material companies as a case study. The qualitative research method is utilized to gain a comprehensive understanding of the factors that influence the innovation propensities of businesses. Semi-structured interviews were undertaken to uncover in-depth perspectives on the inhibiting and facilitating effects of institutional contexts on the innovation inclinations of businesses. As a result, it is argued that in the failed cluster of firms analyzed institutional variables largely effect negatively propensity of companies to innovate. The findings demonstrate the considerable influence of institutional factors on innovation precursors and, consequently, the innovation propensities of companies. In light of the fact that most innovation studies in the academic literature are empirical studies that offer a universal rationality perspective in terms of innovation precursors and innovation relationships, the findings of this study provide a broader perspective by addressing some unanswered questions pertaining to local innovation systems.