Epoksi reçine ile yapılan doğal taş güçlendirme kalitesinin incelenmesi
Investigation of natural stone reinforcement quality made with epoxy resin
  1. Tez No: 782280
  2. Yazar: ARİF MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN, DOÇ. DR. HAKAN ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemiz sahip olduğu rezervler ile doğal taş madenciliği alanında avantajlı ülkeler arasındadır. Doğal taş ihracatımız toplam maden ihracatının yarıdan fazlasını karşılar. Doğal taş madenciliği taşın ocaktan blok olarak çıkarılması ile başlayan ve bu blokların yarı mamul olarak işlenmesini içeren bir süreçtir. Sürdürülebilirlik açısından hem blok üretiminde hem de blokların kesilerek levha haline getirilmesi sürecinde maksimum verim ve minimum atık hedeflenir. Blok verimi ve bir bloktan alınacak levha verimi tamamen doğal taşın jeolojik (yapısal) özelliklerine bağlıdır. Açık süreksizlik düzlemleri ocakta blok verimini kontrol ederken, kapalı süreksizlik düzlemleri ise bloktan alınacak levha verimini kontrol eder. Bu çalışmada kapalı süreksizlik düzlemleri içeren blokların file ve naylon ile kaplandıktan sonra negatif basınç altında epoksi reçineye doyurularak (bohçalama) yapılan güçlendirmenin kalitesi ölçülmüştür. Bu güçlendirme, bohçalama ile sağlamlaştırmış blokların katrakta kesilip levha haline getirilmesi ve levha haline getirilmiş taşın bir yüzeyinin yeniden epoksi reçine ve file ile güçlendirme süreçlerini içerir. Güçlendirmenin kalitesi, fabrika ortamında bohçalama ile güçlendirilmiş ve sonrasında bir yüzeyi epoksi ve file ile sağlamlaştırılmış 2 cm kalınlığındaki dört kireçtaşında fiziko-mekanik testler ile ölçülmüştür. Güçlendirme yapılan doğal taşların gözeneklik değerleri ve su emme değerleri %50-70 oranında azalmıştır. Yoğunlukları ve aşınma miktarlarında belirgin bir değişiklik olmamıştır. Güçlendirmenin en belirgin etkisi basma, çekme ve eğilme dayanımlarında olmuştur. Güçlendirme sonrası doğal taşların basma dayanımlarında % 200-250, çekme dayanımlarında % 220-350 ve eğilme dayanımlarında % 250-400 oranında artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is among the advantageous countries in the field of natural stone mining with its reserves. Our natural stone exports meet more than half of the total mineral exports. Natural stone mining is a process that starts with the extraction of the stone from the quarry as a block and includes processing these blocks as semi-finished products. In terms of sustainability, maximum efficiency and minimum waste are aimed both in the production of blocks and in the process of cutting the blocks into slabs. The block yield and the slab yield from a block depend entirely on the geological (structural) properties of the natural stone. Open discontinuity planes control the block yield in the quarry, while closed discontinuity planes control the slab yield from the block. In this study, the quality of the reinforcement made by impregnating the blocks with closed discontinuity planes with epoxy resin under negative pressure (bundling) after being covered with net and nylon was measured. This strengthening includes the processes of cutting bundling blocks with gangsaw and turning them into boards and reinforcing one surface of these boards with epoxy resin and net. The quality of the reinforcement was measured by physico-mechanical tests on four 2 cm thick limestone slabs, which were strengthened by bundling in the factory environment and then reinforced with epoxy and net on one surface. The porosity and water absorption values of the reinforced natural stones decreased by 50-70%. There was no significant change in their density and wear amount. The most obvious effect of the reinforcement was in the compressive, tensile and bending strengths. After strengthening, the compressive strength of natural stones increased by 200-250%, tensile strength by 220-350% and bending strength by 250-400%.