Doğal gerilimlerin ölçülmesinde kullanılacak elektrot performanslarının karşılaştırılması
Comparasion of the elctrode performances on mesuring of the natual potentials
- Tez No: 78229
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
DOĞAL GERİLİMLERİN ÖLÇÜLMESİNDE KULLANILACAK ELEKTROT PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Selcan Melike ÖZTÜRK Anahtar Kelimeler.'Travers, Baz,SP Anomalisi, Korelasyon,EIektrot açılım sistemi, elektrot, Anomali Profili, Kalibrasyon. özet: Bu çalışmada Şile, Sahil köyde ; Doğal potansiyel metot uygulanırken hangi elektrot kullanımının daha verimli olduğunu bulmak için CuSo4(Sıvı- sıvı), Pb~ Pb(Kuru),CuSo4(%10 )hık olarak hazırlanan elektrotlar gerekli kalibrasyon işlemleri yapıldıktan sonra SE-NW doğrultularında Merkezcil, kaydırma, birdirbir elektrot açılım sistemleri kullanılarak ölçüler alınmıştır. Su arama etüdü yapılmıştır. Elde edilen ölçülerin anomali haritaları çizilmiş, Sp anomali profillerinden yararlanılarak derinlikler bulunmuştur. Anomali haritaları arasında uyumsuzluk görülünce ; her haritadaki tek noktalar atılmış, magnitüt düzeltmesi yapılmıştır. Her harita en yüksek mv değerleri olan Pb-Pb elektrotla alman haritaya kendine özgü bir katsayı seçilerek yükseltgenmiştir. Bu elektrotların verimliliği, her haritadaki baz traversin aritmatik ortalaması alınıp, elde edilen değerlerin korelasyona tabii tutulmasıyla ölçülmüştür. Korelasyon sonucu elde edilen korelasyon katsayımız 1 olarak bulunmuştur. Böylece elektrotlar arasında bir performans farkı olmadığı hepsinin de verimli olarak çalıştığı sonucuna varılmıştır. u
Özet (Çeviri)
Selcan Melike ÖZTÜRK Keywords ; Traverse, Baze traverse, SP anomaly, correlation, electrode spreading system Abstract: This study Was done in location Sahilköy Reis camp of Şile. Productivity of the elektrodes in Self Potential Methot was investigated. For this purpose, Cuso4(liguid - liguid).,Pb-Pb (dry)and CuSo4 (% 10) electrodes were prepaired. With these electrodes, in the area, measurements were done, (which used Central, shifted, frog leap electrodes spreading systems ) After the anomaly maps were drawn from taken measurements, the sections were taken and depts were determined. Because of the conflict between anomaly maps, single points on each one of the maps werw disregarded and adjustment of the agnitude was done. After a coefficient was selected, according to Pb-Pb {dry ) electrode measurements which has the highest value, all the maps were risen. In order to decide about productivity of the electrodes, according to base traverses on all the maps, arithmatical means were calculated. After the correlation process was applied to this values, which the result is 1, was found. Howewer there wasn't a difference between the electrodes, and each one of them was in the good productivity, condition was determined.