Self potansiyele özgü bütün sistematik açılımların yetenek sınıflandırması
Ability classification for all of the systematic spreadings belonging to self potential method
  1. Tez No: 78228
  2. Yazar: ATİLLA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
SELF POTANSİYELE OZGU BUTUN SİSTEMATİK AÇILIMLARIN YETENEK SINIFLANDIRMASI Atilla ÇELİK Anahtar Kelimeler : Aplikasyon, Anomali Haritası, Trend, Düzgünleme, Rejyonal Rezidüel, Lineer Regresyon Elektrik Alan Gradienti, Akifer Özet: Çalışma sahası İstanbul ili, Pendik ilçesi, Kurtköy Tepeören mevkiindedir. SP de hangi sistematik açılım sisteminin daha yetenekli olduğunu araştırmak için yapılmıştır. Bunun için E-W doğrultulu 13 travers üzerinde birdirbir ve merkezcil elektrot açılım sistemi uygulanarak ölçüler alınmıştır. Bu sistematik açılım sistemlerine ah anomali haritaları çizildiğinde haritalarda rejyonal trendin varlığı gözlenmiştir. Rejyonal trend düzgünlemesi yapılmıştır. Bunun için her traversin aritmetik ortalaması alınmış ; aritmatik ortalamaların N-S doğrultulu profilleri çizilmiş ve bu profiller üzerinde lineer regresyon analizi yapılmıştır. Düzgünlenmiş değerler üzerinde uygun kontur aralığı ile yeni bir rezidüel anomali haritası çizilmiştir.( Elektrik Alan Gradienti Haritası) Daha sonra N-S doğrultulu bir arctanjant operatörü ile iki boyutlu SP anomali haritasına dönüştürülerek ; bu haritadan akifer sınırları, üst yüzey derinlikleri, pozisyonları tespit edildiğinde, merkezcil elektrot açılım sisteminin su aramada daha yetenekli olduğu ve zaman tasarrufu sağlayacağı için tercih edilebileceği sonucuna varılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
Atilla ÇELİK Key Words : Aplication, Anomaly Map,Trend, Residual, Linear Regression, Electric field gradient,Aquifer Abstract : This study was done for ability classification of the electrode spreading systems in location Kurtköy Tepeören in Pendik. For this purpose, along 13 traverses, in E-W directions, frog leap and central elektrode spreading systems were applied on the area. Then the anomaly maps were drawn and because of the regional trend imrovement was done. For this improvement, aritmetical means of the traverses were calculated.After the curves of these were drawn, linear regression analysis was done : According to the imroved values, a new residual anomaly map was carried out.(This is called the map of electric field gradient) After that ¦, by an arctangent operator, the map was transformed to the two dimentional Self Potential map. As the boundaries, upper surface depts and geometrical positions of active or inactive aquifers can be estimated from these maps, the ¦ central electrode spreading systems found more ability than the others, was determined.