Mikronize kalsit katkı ile üretilen betonların basınç dayanımının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the compressive strength of concrete produced with micronized calcite additive
  1. Tez No: 782310
  2. Yazar: MİKAİL KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Mikronize kalsit katkısının betonun mekanik özelliklerine etkisini incelemek için yapılan bu çalışmada sekiz farklı beton karışımı yapılmıştır. 200 mikrondan küçük dane çaplı mikronize kalsit kullanılmıştır. Referans numune beton karışımında % 0 mikronize kalsit kullanılmışken diğer karışımlarda sırasıyla; % 5, %7.5,%10,%12.5,%15, %17.5 ve %20 oranlarında çimento miktarı azaltılmış ve yerine aynı oranda mikronize kalsit ikame edilerek diğer tüm agrega ve su oranı sabit tutularak beton karışımları hazırlanmış, bu karışımlarda dayanım gelişimi, çökme deneyleri yapılmıştır. Oluşturulan bu numuneler 7.gün, 28.gün ve 56.günlerde kırılmış ve referans numuneye eşdeğer ya da daha yüksek değerleri, zamana bağlı tüm deneylerde % 5 mikronize kalsit ikame edilen numune sağlamıştır. Tüm numunelerde zamana bağlı olarak basınç mukavemetlerinde artış olmuş ve 56. Günlük %12.5 lik ve %15 lik numune deney sonuçları referans numuneye yakın değere ulaşmıştır. Bu % 15 lik çimentonun az kullanılması ve yerine ikame edilen mikronize kalsitin çimentoya göre daha az maliyetli olması, üretimi için daha az enerji sarfiyatı atmosfere daha az karbon salınımı demek olduğundan yaşanabilir bir dünya için çok önemli bir sonuçtur. Bu deneylerde bulduğumuz bir sonuçta ikame edilen mikronize kalsitin oranı arttıkça işlenebilirlik artmıştır. Bu sonucun çimentoya göre dane çapı farklılığından kaynaklandığı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This research, which used eight different concrete mixtures, was done to understand the effects of micronized calcite on the mechanical properties of concrete. The micronized calcite, which has a grain diameter smaller than 200 microns, was used in the experiment. Although %0 of micronized calcite was used in the reference sample of concrete mixture, In the other mixtures, with ratios of %5, %7.5,%10,%12.5,%15,%17.5,%20 cement were removed and removed cement were replaced by same amount of micronized calcite in conditons agrega and water ratios aren't changed. Also, strength development and slumping experiments have been made on these concrete mixtures. These prepared samples were crushed on the 7th, 28th, and 56th days, and the sample with a %5 ratio provided values equivalent to or higher than the reference sample for all experiments. An increase in pressure strength depending on time was observed for all samples. Also samples had %12.5 and 15% rates on 56th day have reached near values with referance sample. Since using micronized calcite instead of cement (with a ratio of 15%) is much cheaper, more affordable, and requires less usage of energy resources, carbon emissions are way lower than normal circumstances, so this experiment has big importance towards creating a better world. Another result we reached in this experiment is that with an increase in micronized calcite, workability will also increase. It is believed that this result is due to the difference in grain diameter compared to cement.