Tarsus Şehit Kerim Mahallesi 897 ada, 11 parselde bulunan sivil mimarlık yapısı için restorasyon önerisi
For the civil architecture structure located in Tarsus Şehit Kerim Neighborhood, island 897, plot 11 restoration proposal
- Tez No: 782323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, Tarsus'ta Şehit Kerim Mahallesinde bulunan ve korunması gerekli kültürel kent dokusu olarak değerlendirilen 19.yy-20.yy. geleneksel konut mimarisi örneklerinden biri olan, sit alanlarının arasında bulunup geleneksel dokuyu taşıyan özellikte olan 897 ada, 11 parselde bulunan geleneksel Tarsus evi ele alınmıştır. Geleneksel Tarsus evlerinin tarihi geçmişi, 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Çalışmanın amacı; Tarsus'un Şehit Kerim Mahallesinde bulunan tarihi ve kültürel öneme sahip olan geleneksel yapının bugünkü durumunu yerinde tespit çalışmaları yapılarak belirlemek ve belgelemek olup, yapının özgün durumunu restitüsyon çalışmasıyla ortaya çıkararak sürdürülebilir korumaya ve örnek oluşturması açısından restorasyon önerisi getirmek ve koruma çalışmalarında yararlanılabilecek bir kaynak niteliği taşıması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, Tarsus kenti ve Şehit Kerim Mahallesi'nin konumu, demografik yapısı, ekonomisi ve iklimi araştırılıp göz önünde bulundurularak geleneksel evlerin biçimlenişi ve çalışmaya konu olan yapının, bugünkü durumu incelenerek yapıldığı döneme ait tarihi ve mimari özellikleri belirlenip özgün durumunun araştırılmasıdır. Çalışma, 897 ada, 11 parselde bulunan geleneksel Tarsus evinin rölöve, restitüsyon, çevresel analizler ve restorasyon önerisini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 19th-20th century, which is located in the Şehit Kerim District of Tarsus, Mersin. A Tarsus house with traditional characteristics has been determined as the subject. Although the building is outside the designated protected areas in Tarsus, there are many cultural assets in its immediate vicinity that are under protection or need to be protected. It is aimed to preserve the structure, which reflects the character of the traditional texture in a plain language, and to continue its sustainable use with the surrounding texture. Historical background of traditional Tarsus houses, although examples from the 19th-20th centuries are common, older ones can also be found. It is aimed to determine and document the current state of the traditional building, which has historical and cultural importance in the Şehit Kerim District of Tarsus, by carrying out on-site surveys, to reveal the original state of the building through restitution work, and to be a resource that can be used in conservation studies by bringing a restoration proposal in order to set an example for sustainable conservation. Within the scope of the study, the location, demographic structure, economy and climate of the city of Tarsus and Şehit Kerim Neighborhood were investigated and taken into account, the formation of traditional houses and the present situation of the building, which was the subject of the study, by examining the historical and architectural features of the period it was built and investigating its original situation.