Lineer anahtar modeli kullanılarak güç elektroniği devrelerinin zaman-domeni analizi
Time-Domain analysis of power electronic circuits using linear switch model
  1. Tez No: 78237
  2. Yazar: ALİ BEKİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
LİNEER ANAHTAR MODELİ KULLANILARAK GUÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNİN ZAMAN - DOMENİ ANALİZİ Ali Bekir YILDIZ Anahtar Kelimeler : Güç elektroniği devresi, anahtar, modelleme, analiz. Özet : Bu çalışmada, güç elektroniği devrelerinin zaman domeni analizi için yan iletken anahtar elemanları eşdeğer lineer bir devre ile modellenmiştir. Güç elektroniği devreleri anahtarlama modunda çalıştıklarından, bu durum özel amaçlı bir güç elektroniği devre simülasyon programının geliştirilmesinde uygun bir şekilde kullanılmıştır. Doğru bir anahtar modeli elde etmek için, bir yan iletken elemanın hem statik hem de dinamik özellikleri dikkate alınmıştır. Anahtar modeli konum değişikliğine bakmaksızın, simülayon süresince devre topolojisinin sabit kalmasına imkan tanımaktadır. Kontrollü ve kontrolsüz anahtarlar arasında herhangi bir anahtarlama ilişkisi kabul edilmemiştir. Sistem denklemlerinin elde edilmesinde, bilgisayar uygulamaları için çok uygun olan Genelleştirilmiş Düğüm Yöntemi kullanılmıştır. Denklemlerin sayısal çözümüne ilişkin yöntemler karşılaştırılmış, kararlılık ve yakınsaklık kriterlerine göre Yamuk yöntemi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
TIME - DOMAIN ANALYSIS of POWER ELECTRONIC CIRCUITS USING LINEAR SWITCH MODEL Ali Bekir YILDIZ Keywords : Power electronic circuit, switch, modelling, analysis Abstract : In this thesis, the semiconductor switch devices have been modelled by an equivalent linear circuit for time domain analysis of power electronic circuits. Since power electronic circuits operate in switched mode, this property has been made use of advantageously for the development of a special purpose power electronic simulation algorithm. To obtain an accurate switch model, it's been taken into account both static properties and dynamic properties of a semiconductor device. The switch model allows network topology to be constant regardless of the states of switches, during the simulation. No switching relationship between the externally and internally controlled switches is assumed. The modified nodal formulation, which is very suitable for computer applications, has been used in the obtaining system equations. It's been compared the methods relating to numerical solutions of equations, the Trapezoidal algorithm has been chosen by taking into account the stability and convergence criterions.