A novel deep learning based approach for spatiotemporal image fusion
Konum-zamansal görüntü kaynaştırma için derin öğrenme tabanlı yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 782492
  2. Yazar: FIRAT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AVDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek zamansal ve konumsal çözünürlük, afetlerin izlenmesi, bitkilerin büyüme döngüsünün izlenmesi, kentsel kaynakların izlenmesi ve orman değişimi tespiti gibi uygulamalarda önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, kamuya açık olan uzaktan algılama görüntülerinin çoğu, ekonomik ve teknik nedenlerden dolayı yüksek konumsal ve zamansal çözünürlüğe sahip değildir. Bu sorun, konum-zamansal görüntü kaynaştırma kullanılarak yüksek konumsal ve zamansal çözünürlüğe sahip sentezlenmiş görüntüler üretilerek çözülebilir. Konvolüsyonel Sinir Ağları (CNN), özellikle güçlü zamansal değişiklikler altında, konum-zamansal kaynaştırma için uygun modellerdir. Ancak, mevcut CNN tabanlı yöntemler, içerdikleri bağlantılar nedeniyle hiyerarşik özellikleri tam olarak kullanamamaktadır. Çeşitli filtre boyutlarına sahip konvolüsyon katmanları, tahmin performansını iyileştirebilen hiyerarşik özellikler üretir. Bu tezin amacı, konum-zamansal kaynaştırma için üretilmiş mevcut CNN'lerin sınırlamalarını gidermek için hiyerarşik özellikleri çıkarabilen ve tam olarak kullanabilen bir CNN modeli geliştirmektir. Tez kapsamında önerilen Residual Dense Network for Spatiotemporal Fusion (STFRDN) isimli ağ, hiyerarşik özellikleri etkin bir şekilde kullanan yerel yoğun bağlantılara sahip artık yoğun bloklardan oluşmaktadır. Deneyler için büyük çözünürlük farklılıklarına ve güçlü zamansal değişikliklere sahip Sentinel-2 ve Sentinel-3 görüntü çiftlerini içeren Kansas veri seti geliştirilmiştir. Deneyler hem nicel hem de nitel değerlendirmeye dayalı olarak, önerilen STFRDN algoritmasının, tüm test gruplarında Flexible Spatiotemporal DAta Fusion (FSDAF) 2.0, Reliable and Adaptive Spatiotemporal Data Fusion (RASDF), ve DMNet yöntemlerinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
High temporal and spatial resolution plays an important role in applications such as disaster monitoring, monitoring of the growing cycle of plants, urban resource monitoring, and forest change detection. However, most publicly available remote sensing images don't have both high temporal and spatial resolution due to economic and technical reasons. This problem can be addressed by producing synthesized images with high spatial and temporal resolution using spatiotemporal image fusion. Convolutional Neural Networks (CNN) are useful models for spatiotemporal fusion, especially under strong temporal changes. However, existing CNN-based methods are not able to fully utilize hierarchical features due to the connections they contain. Convolutional layers with receptive fields of various sizes produce hierarchical features that can improve prediction performance. The goal of this thesis is to develop a CNN model that can fully utilize hierarchical features and extract them to overcome the limitations of the existing CNNs produced for spatiotemporal fusion. The network proposed within the scope of the thesis called Residual Dense Network for Spatiotemporal Fusion (STFRDN) is composed of residual dense blocks with local dense connections that effectively utilize the hierarchical features. Kansas dataset, which includes Sentinel-2 and Sentinel-3 image pairs with large resolution differences and strong temporal changes, was developed for the experiments. Based on both quantitative and qualitative evaluation, experiments revealed that the proposed STFRDN algorithm outperformed the Flexible Spatiotemporal DAta Fusion (FSDAF) 2.0, Reliable and Adaptive Spatiotemporal Data Fusion (RASDF), and DMNet methods in all of the test groups.