Kolon adenokarsinomlarında KRAS mutasyon durumunun klinik veriler ile karşılaştırılması
Comparison of KRAS mutation status with clinical parameters in colon adenocarcinoma
  1. Tez No: 782636
  2. Yazar: BARIŞ BOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KRAS onkogeni mutasyonları, farklı popülasyonlarda farklı frekanslarda olmak üzere kolorektal kanserlerin yaklaşık %40 ila %60`ında görülmektedir. KRAS geninde en yaygın görülen mutasyonlar kodon 12 ve kodon 13 mutasyonlarıdır ve bu mutasyonların anti-epidermal büyüme faktörü reseptörü antikorlarına karsı olumsuz yanıt ile bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla, tümörlerdeki KRAS mutasyon durumunun belirlenmesi kolorektal kanser tedavi stratejilerinin planlanması ve kolorektal kanserin yönetilmesi acısından çok önemlidir. Bu çalışmada kolorektal kanser vakalarında KRAS mutasyonu görülme sıklığı ve mutasyon durumunun diğer klinikopatolojik özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların %42,6'si KRAS pozitif, %57,4`ü KRAS negatiftir. Çalışmaya dahil edilen olgular da tespit edilen en yaygın mutasyon G12D mutasyonudur. Bizim olgu grubumuzda, erken yaşta görülen kolorektal kanser vakaları ile, mutasyon dağılımı arasında ve erken yaşta görülen kolorektal kanser vakaları ile mutasyonların gerçekleştiği kodonların dağılımı arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Tip 1 hata değeri 0,1 alındığında, KRAS mutasyon durumu ile Grade arasında ve Yaş grubu ile MSI durumu arasında da istatistiki olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda, Türk popülasyonundan oluşan bu kohort üzerinde KRAS mutasyon dağılımının ve KRAS mutasyon türlerinin klinikopatolojik özelliklerle ilişkisi incelenmiş ve bu ilişkilerin literatürle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mutations in KRAS oncogene occur in approximately 40%-60% of colorectal cancers, with varying frequencies in different populations. The most common mutations in the KRAS gene are codon 12 and codon 13 mutations, and these mutations are negative predictors of response to anti-epidermal growth factor receptor antibodies. Therefore, determining the KRAS mutation status in tumors is very important for planning colorectal cancer treatment strategies and managing colorectal cancer cases. In this study, the frequency of KRAS mutation in colorectal cancer cases and the relationship between mutation status and other clinicopathological features were investigated. 42.6% of the cases included in the study were KRAS positive and 57.4% were KRAS negative. The most common mutation detected in the cases included in the study is G12D mutation. In our cohort, statistically significant relationships were found between colorectal cancer cases seen at early age and mutation distribution, and between colorectal cancer cases seen at early age and the distribution of codons. When Type 1 error value was taken as 0.1, statistically significant correlations were found between KRAS mutation status and Grade, and age group and MSI status. In our study, it was determined that the distribution of KRAS mutations and KRAS mutation types in this cohort consisting of the Turkish population is compatible with the literature.