Performance based design of R/C tall buildings in two different seismic zones
Farklı iki deprem bölgesindeki betonarme yüksek yapıların performansa dayalı tasarımı
  1. Tez No: 782638
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEŞ ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Betonarme yüksek yapıların performansa dayalı tasarımı Türkiye Deprem yönetmeliği (2018) ile zorunlu hale gelmiştir. Bazı uzmanlar geleneksel kapasite tasarımının yeterli olduğunu düşünürken, bazılarıysa sadece depremin daha etkin olduğu bölgelerde bu yeni yaklaşımını desteklemiştir. Doğrusal olmayan tasarım kapsamlı ve detaylı teorik bilgi birikimine sahip olmayı gerektirmektedir. Bu tasarımda yaygın olarak kullanılan Perform-3D yazılımının deney sonuçları ile uyumu bilinmemektedir ve yönetmelikte de kalibrasyon zorunlu değildir. Kalibrasyon çalışmasının tasarım sonuçlarını ne ölçüde değiştireceği bir başka bilinmezliktir. Bu amaçla kirişsiz döşemeli, çekirdek perde grubu ve bağ kirişli bodrum katı üzeri 112 m yüksekliğindeki yüksek bir yapı üzerine çalışma yapılmıştır. Ankara ve İstanbul gibi iki farklı deprem bölgesi için doğrusal ve doğrusal olmayan analize göre tasarım yapılmıştır. Her iki deprem bölgesi için yüksek yapılarda doğrusal olmayan analizin gerekliliği doğrulanmıştır. Deneylerle uyumlu tasarımın yapılması için dörtgen, T şeklinde ve U şeklinde perdeler ile çapraz ve düz donatılı bağ kirişler için kalibrasyon çalışması yapılmıştır. Bu kalibrasyon çalışması ile çevrimsel enerji sönüm parametrelerinin çok etkin olduğu görülmüştür ve sayısal kalibrasyon sonuçları verilmiştir. Perde yapılarının model beton birim kısalma değerleri deney değerlerinden çok küçük çıkmıştır. Bunun için perde beton birim kısalma değerleri için“a”artırım katsayısı ve formülasyonu önerilmiştir. İdeal perde örgü modelleme aralıkları yatay ve düşeyde önerilmiştir. Kalibrasyonlu ve seçilen 2 alternatif kalibrasyonuz çevrimsel enerji sönüm parametre değerlerine sahip modellerin sonuçları karşılaştırılmış, enerji sönüm parametreleri kullanılmaması durumunda % 30'a varan düşük sonuçlar çıkmıştır. Düşük enerji sönüm parametre değerleri tasarım için uygun ve yeterlidir. Tüm bu çalışma sonucunda yapı mühendisleri ve Türkiye Deprem Yönetmeliği (2018) bazı kaideleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Performance-based design of R/C tall structures has become mandatory with Turkish Earthquake Code (2018). While some professionals think that linear capacity design is sufficient, others have supported this new approach only in regions where earthquake is more effective. Nonlinear design requires comprehensive and detailed theoretical knowledge. The compatibility of Perform 3D software, widely used in this design, with experiment results is unknown and calibration is not mandatory in the regulation. It is another unknown to what extent calibration will change the design results. For this purpose, study was carried out on a tall structure with a height of 112 m above basement floor with flat slab, core-wall group and link beams. The design was made according to linear and nonlinear analysis for two different earthquake zones, i.e., Ankara and Istanbul. Necessity of nonlinear analysis in tall structures for both earthquake zones has been confirmed. In order to make the design compatible with experiments, calibration work was carried out for rectangular, T-shaped and U-shaped walls and diagonally and conventionally reinforced link beams. With calibration study, it was seen that cyclic degradation factors were very effective and numerical calibration results were given. The model concrete strain values of walls were very small from the experimental values. For this, the correction coefficient“a”and formulation for walls concrete strain results are proposed. Ideal wall mesh modeling has been proposed horizontally and vertically. The results of models with calibrated and 2 alternative uncalibrated cyclic degradation factors were compared, with results that were up to 30 % lower in the absence of cyclic degradation factors. Low cyclic energy degradation factors are appropriate and sufficient for the design. As a result of all this study, some suggestions have been made for structural engineers and for some clauses of the Turkish Earthquake Code (2018).