Psikiyatri birimlerinde çalışan hemşirelerin uzun etkili antipsikotik tedaviler hakkında bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of knowledge and attitudes of nurses working in psychiatry units about long-acting antipsychotic treatments
- Tez No: 782659
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı psikiyatri birimlerinde çalışan hemşirelerin kronik psikiyatri hastalarında uzun etkili enjekte edilebilir antipsikotik kullanımı hakkında bilgi ve tutumlarının incelenmesidir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Veriler Mart 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formunun ve Depo Antipsikotiklerle İlgili Bilgi ve Tutum Anketinin internete aktarılarak oluşturulan formu ile toplanmıştır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 78 hemşireye ulaşılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %87.2'si hastaya depo antipsikotik uygulaması konusunda istekli olduğunu, tamamı hastaya tedavi uygularken iletişim kurduğunu, %39.7'si depo antipsikotik tedaviler ve uygulaması hakkında eğitim almadığını belirtmişlerdir. Hemşirelerin %75.6'sı depo antipsikotik tedavilerin damgalayıcı olmadığını, %94.9'u nüksün önlenmesinde etkili olduğunu, %93.6'sı günümüz şartlarına uygun bir tedavi seçeneği olduğunu, %91'i avantajlarının dezavantajlarından daha fazla olduğunu, %97.4'ü hasta kararının tedavi başlama ve sürdürülmesinde önemli olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. Hemşirelerin çoğunluğu depo antipsikotik tedavinin yönetim rolleri, tutumu ve bilgi düzeyleri açısından olumlu cevaplar vermiştir. Sonuç: Çalışmada hemşirelerin depo antipsikotiklerin yan etkileri, kullanımı, hasta özerkliği, tedaviye uyumu arttırdığı, nüksü azalttığı vb. ile ilgili olumlu bilgi ve tutumlara sahip oldukları fakat depo antipsikotikler ile ilgili bilgilerini güncellemek istediklerini belirtmişlerdir. Hemşirelerin bilgi ve tutumları hizmet içi belirli aralıklarla olan eğitimlerle değiştirilebilir. Depo antipsikotik tedavilerin uygulanma zamanları için bir takip sistemi geliştirilerek tedavi takibi ve düzenliliği sağlanabilir ve özel depo kliniklerinin kurulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the knowledge and attitudes of nurses working in psychiatric units towards the use of long-acting injectable antipsychotics in patients with chronic psychiatric disorders. Method: The study is a descriptive study, and data was collected between March 2022 and June 2022. Data in the research; It was collected with the form created by transferring the Personal Information Form and the Information and Attitude Questionnaire on Depot Antipsychotics to the internet. A total of 78 nurses meeting the inclusion criteria were reached. Descriptive statistics, numbers, percentages, means, standard deviations, and chi-square analysis were used to evaluate the data. Results: Results showed that 87.2% of nurses were willing to administer depot antipsychotics to patients, all of them communicated with patients while administering treatment, and 39.7% reported not receiving education on depot antipsychotic treatments and administration. 75.6% of nurses reported that depot antipsychotic treatments were not stigmatizing, 94.9% believed they were effective in preventing relapse, 93.6% thought they were a suitable treatment option for current conditions, 91% believed their advantages were greater than their disadvantages, and 97.4% thought patient decision was important in starting and continuing treatment. The majority of nurses gave positive responses in terms of their knowledge, attitudes, and management roles towards depot antipsychotic treatment. Conclusion: In the study, nurses stated that they had positive knowledge and attitudes about the side effects of depot antipsychotics, their use, patient autonomy, increased adherence to treatment, reduced relapse, etc., but they wanted to update their knowledge about depot antipsychotics. The knowledge and attitudes of nurses can be changed with in-service training at certain intervals. A follow-up system can be developed for the application times of depot antipsychotic treatments to ensure treatment follow-up and regularity, and it is recommended to establish special depot clinics.