Türk dış politikasında kamu diplomasisinin yeri: TİKA ve YTB örnekleri
The place of public diplomacy in Turkish foreign policy: Examples of TIKA and YTB
- Tez No: 782777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşmenin hızla büyümesi, devletler ve toplumlar arasındaki etkileşimi de artırmış ve diplomatik hedeflere ulaşılması için kamu diplomasisi, yumuşak güç gibi kavramların önemi anlaşılmıştır. Kamuoyunu etkilemek, kamu diplomasisi ve yumuşak güç çerçevesinde en önemli adım olarak değerlendirilmektedir. Bu iki aracın önemini fark eden ülkeler, çeşitli kurumlar aracılığıyla faaliyetler gerçekleştirmektedir. Türkiye, pek çok kamu diplomasisi kurumuna sahip bir ülke olarak yumuşak gücünü artırmaktadır. Bu çalışmada, kamu diplomasisi kurumlarından TİKA ve YTB, Türk dış politikasında kamu diplomasisinin konumunu değerlendirmek amacıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of globalization has also increased the interaction between states and societies, and the importance of concepts such as public diplomacy and soft power for achieving diplomatic goals has been understood. Influencing the public is considered the most important step within the framework of public diplomacy and soft power. Realizing the importance of these two tools, countries carry out activities through various institutions. As a country with many public diplomacy institutions, Turkey is increasing its soft power. In this study, TIKA and YTB, which are public diplomacy institutions, were examined in order to evaluate the position of public diplomacy in Turkish foreign policy.