COVID hastalığı nedeni ile ayaktan tedavi gören hastaların dikkat, bellek, yürütücü işlevler açısından sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of patients undergoing outpatient treatment due to COVID disease with healthy controls in terms of attention, memory, executive functions
  1. Tez No: 782793
  2. Yazar: BETÜL DABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZDEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: COVID-19'un nörokognitif etkileri de olmak üzere birçok komplikasyonları vardır. Çalışmamızda, COVID-19'u ayaktan geçirmiş ve hiç COVID-19 geçirmemiş bireylerin kognitif fonksiyonları nörobilişsel testler ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 31 COVID-19 enfeksiyonunu ayaktan geçirmiş birey ve 31 sağlıklı birey dahil edildi. COVID-19 ve kontrol gruplarına Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Stroop Testi, İz Sürme Testi (İST); Standardize Mini Mental Test (SMMT), Rey Sözel İşitsel Öğrenme Testi (RSİÖT), Nöropsikiyatrik Envanter (NPE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Saat Çizme Testi (SÇT) ve Sözel Akıcılık Testi (SAT) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam bireylerin %30'u erkekti. COVID-19 hasta grubunun WKET, Stroop Testi, RSİÖT ve SAT performansları kontrol gruba göre daha kötü olarak incelendi. Kontrol grubunun SMMT puanları COVID-19 hasta grubuna göre daha yüksekti (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Purpose: COVID-19 has many complications, including neurocognitive effects. In our study, the cognitive functions of individuals who have recovered from COVID-19 and those who have never had COVID-19 were compared with neurocognitive tests. Materials and Methods: Our study included 31 outpatients with COVID-19 infection and 31 healthy individuals. Wisconsin Card Matching Test (WCMT), Stroop Test, Trail Making Test (TMT), Standardized Mini-Mental Test (SMMT), Rey Verbal Auditory Learning Test (RVALT), Neuropsychiatric Inventory (NPI), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Clock Drawing Test (CST) and Verbal Fluency Test (VFT) were applied to both COVID-19 patient and control groups. Results: Thirty percent of the participants were male. COVID-19 patient group had inferior WCST, Stroop Test, RVALT and VFT performances than control group. Control group had higher total SMMT scores in comparision to COVID-19 patient group.