Energy and delay trade-offs in arithmetic circuits: Methodologies and optimizations
Aritmetik devrelerdeki enerji-performans ilişkisi: Methodlar ve optimizasyonlar
  1. Tez No: 782792
  2. Yazar: DURSUN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOJİN G. OKLOBDZİJA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at Dallas
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Üretim teknolojisi kaynaklı ilerlemelerden elde edilen enerji tasarrufu mevcut VLSI sistemlerinin enerji tüketimini kontrol edebilmek için yeterli kazanım sağlayamamaktadır. Mevcut işlemci yapılarındaki yüksek güç tüketim problemini çözmek için, bütünsel bir optimizasyon çerçevesi geliştirilmiştir. Sistem yapısı, devre topolojisi, hücre büyüklükleri ve diğer teknoloji ila alakalı tasarım parametreleri hesaba katılarak bütünsel bir optimizasyon gerçekleştirilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, yüksek performans gereksinimli uygulamalar için devre tasarım teknikleri geliştirilmiştir. Önerilen tekniklerin ana iki amacı vardır ve bunlar kritik devre hat karmaşıklığının azaltılması ve diğer devre yollarının karmaşıklığının eşitlenmesidir. Önerilen tekniklerle geliştirilen devre yapıları enerji verimli tasarımlara aday olarak kabul edilir. Optimizasyondaki son aşamada hücre büyüklükleri ve gerilim değerleri belirlendikten sonra en uygun enerji verimli devre yapısına karar verilir. Bu amaç için hızlı sonuç verebilen bir hücre büyüklüğünü belirleme algoritması (sabit evre çaba oranlı) geliştirilmiştir. Bu algoritma ile toplam devre çaba gecikmesi devreye yeniden dağıtılarak aynı performansta daha düşük enerji tüketimi hedeflemektedir. Önerilen algoritmanın çalışma süresi devredeki mantıksal devre elemanı sayısı ile doğru orantılıdır. Önerilen algoritmayı kullanarak ciddi anlamda optimizasyon çalışma süresinde iyileşme sağlanmıştır. Geliştirilen optimizasyon çerçevesi paralel toplayıcı ve çarpıcı devrelere uygulanmıştır. Önerilen tekniklerin 64-bit toplayıcı devrelere uygulanması ile mevcut yapılara göre 4.5 kata kadar enerji düşümü sağlanmıştır. Statik, domino ve karışık domino mantıksal aileler kullanılarak enerji verimli toplayıcı yapıları geliştirilmiştir. Gelecekteki teknoloji noktaları için de önerilen tekniklerin kazanımları incelenmiştir. Benzer bir analiz paralel çarpıcı devreler için de yapılmıştır. 16x16-bit seri, tek ve iki çevrimli paralel çarpıcı devreler önerilen teknikler kullanılarak optimize edilmiştir. Tek çevrimli 16x16-bit paralel çarpıcı devrelerde, geliştirilen 3:2 ve 4:2 kompresör tasarımları kullanılarak %20'ye kadar enerji tasarrufu sağlanmıştır. Son olarak, 45nm CMOS teknolojisinde statik mantıksal devre ailesi kullanarak 4-seviyeli FIR (Sayısal Sonlu Dürtü Yanıt) filtre tasarlanmıştır. Bu çalışmada, önerilen optimizasyon çerçevesi kullanılarak enerji verimli tasarımlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology scaling cannot provide sufficient amount of energy reduction to keep control of the energy consumption of the current VLSI systems. In order to solve the problem of the high power dissipation of current processors, a complete optimization framework is developed. The system architecture, circuit topology, gate sizes and the technology related parameters are optimized jointly. For this purpose, circuit design methodologies are developed for demanded applications. The developed circuit design techniques target two objectives namely critical path complexity reduction of the circuit and the equalization of the signal path complexities. The generated circuit topologies are candidates for the energy efficient design. The final determination of the best circuit topology is made after optimizing the gate sizes and the voltage supply of the design. For this purpose, a quick circuit sizing algorithm (Constant Stage Effort Ratio) is developed. The algorithm redistributes the effort delay through the circuit to reduce the energy consumption at the same performance. The run-time of the developed algorithm linearly depends on the number of the logic gates in the circuit. By using the developed algorithm, a considerable amount of the run-time improvement is obtained. The developed optimization framework is applied to the parallel prefix adders and parallel multipliers. Up to 4.5X energy saving is obtained by the use of the design methodologies in 64-bit parallel adders over existing designs. Energy-efficient parallel adder structures are developed for static, domino and compound domino logic families. The suitability of the developed design techniques are explored in future technology nodes as well. Similar analysis is performed to the parallel multipliers. 16x16-bit serial, single-cycle parallel and two-cycle parallel multiplier structures are optimized using the developed optimization flow. Up to 20% energy reduction is obtained in static single-cycle 16x16-bit parallel multipliers by the help of the novel 3:2 and 4:2 compressor designs. Finally, a 4-tap FIR (Finite Impulse Response) filter is designed in static logic family at 45nm CMOS technology. The most energy-efficient designs are generated by the developed optimization framework.