Deneysel total uyku yoksunluğu modelinde lavandula angustifolia uçucu yağının beynin uyku-uyanıklık bölgelerinde nörotransmitter ifadelerine etkisi
Effects of lavandula angustifolia essential oil on the sleep-wake regions of the brain in an experimental total sleep deprivation model effect on neurotransmitter expressions
- Tez No: 782805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uyku canlılar için hayati bir önem taşıyan fizyolojik süreçtir. Bu süreçte oluşan herhangi bir problem total uyku yoksunluğuna sebep olur. Bu çalışmadaki amacımız; total uyku yoksunluğu oluşturulan sıçanlarda Lavanta angustifolia'nın (Tıbbi lavanta) farklı dozlarını, inhalasyon yolu ile kullanarak uyku latansına ve uykunun nöronal mekanizmasına olan etkilerini araştırmak. Çalışmada 48 adet erkek Sprague-Dawley sıçan beş gruba ayrıldı. Total uyku yoksunluğu (TUY) işlemi tüm gruplara uygulandı. Kontrol grubuna yapılan TUY uygulamasında protokole uygun olarak diğer gruplara nazaran farklı bir platform kullanıldı. Kontrol grubu (K) (n:8): 0,5 ml saline inhalasyon yolu ile verildi ve TUY prosedürü uygulandı. Alprazolam (A) ilaç grubu (n:10) pozitif kontrol grubu olarak belirlendi. Alprazolam maddesi 0,25 mg/kg intraperitoneal yolu ile verildi. Lavanta 1(L1) (n:10): 0,3 ml lavanta, Lavanta 2 (L2) (n:10): 0,5 ml lavanta ve Lavanta 3 (L3) (n:10): 1 ml lavanta inhalasyon yoluyla 20 gün boyunca uygulandı. Beyin dokusunda locus coeruleus, basal forebrain ve preoptik alanlarda mikroskobik olarak incelendiğinde kontrol grubunda beyin dokusunda hiperemi ve ödem ile nöronlarda dejeneratif değişiklikler dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
Sleep is a vital physiological process for living things, and any problem that occurs in this process causes sleep disturbance. Our aim in this study; To investigate the effects of different doses of Lavender Angustifolia (Medical lavender) on sleep latency and neuronal mechanism of sleep in rats with sleep disorders by inhalation. In the study, 48 male Sprague-Dawley rats were divided into five groups. The total sleep deprivation (SD) procedure was applied to all groups. In the SD application to the control group, a different platform was used following the protocol compared to the other groups. Control group (F) (n:8): 0.5 ml saline was given by inhalation, and the SD procedure was applied. Alprazolam (A) drug group (n:10) was the positive control group. Alprazolam was given at 0.25 mg/kg intraperitoneally. Lavender 1(L1) (n:10): 0.3 ml lavender, Lavender 2 (L2) (n:10): 0.5 ml lavender and Lavender 3 (L3) (n:10): 1 ml lavender by inhalation It was applied for 20 days. When the locus coeruleus in the brain tissue, basal forebrain, and preoptic areas were examined microscopically, hyperemia and edema in the brain tissue and degenerative changes in the neurons were noted in the control group.