Indirect targeting of nNOS through NMDA receptors to relief pain in chronic pancreatitis patients
Kronik pankreatit hastalarındaki ağrının giderilmesi için nNOS'un NMDA reseptör ilişkisi kullanılarak dolaylı olarak hedeflenmesi
- Tez No: 782806
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRALP ONUR CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ciddi nöropatik ağrı oluşumu Kronik Pankreatitte (KP) açığa çıkan ciddi bir semptomdur. KP seyir olarak da hasta açısından birçok ciddi soruna yol açmaktadır; yeme isteğinde azalış, kilo kaybı, mental sorunlar, ve sürekli şiddetli ağrı hissi yaşamı ciddi anlamda etkilemektedir. Şu zamana kadar kullanılmış olan en ciddi opioidler bile bu ağrıyı engellemekte istenilen düzeyde sonuçlar verememiştir. Günümüzde bu soruna analjezik olarak etkin bir çare bulunması ciddi ve acil bir önem kazanmıştır. Grubumuz tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmada (Demir vd, 2019), bir nNOS antagonisti olan N(ω)-propyl-L-arginine (NPLA)'in abdominal ağrıyı ciddi anlamda azaltabileceğini göstermiştir. Nöronlarda, nNOS mekanizmasının aktivasyonu, bir voltaj-kanalı prensibinde çalışan NMDA reseptörlerinin aktivasyonu ile dolaylı olarak değiştirilebileceği bilinmektedir. Bu tezde, KP ağrıyı azaltabilmek için araştırmanın ağırlığı ve yoğunluğu ise NMDA antagonist ilişkisi kullanılarak hem nNOS aktivasyonuna etki ederken, hem de bu mekanizmanın içerisinde ve alt yolağında bulunan diğer mekanizmaları da anlamlandırmakla ilişkilidir. qPCR, WB ve IHC gibi in-vitro olarak yapılan öncül sonuçlarda, NMDAR1A'in ifadesinin KP'te normal pankreas (NP) dokuları ile karşılaştırıldığında ciddi anlamda artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, öncül çalışmalarda NMDAR1A antagonisti TCN-201'in in-vivo çalışmalarda caerulein ile indüklenen KP fare modellerinde kullanıldığında abdominal ağrıda ciddi anlamda azalmaya yol açtığı gösterilmiştir. Bu bulguları desteklemek adına, transkripsiyonel ve translasyonel olarak Ca+2 seviyesinin değişimine bağlu olan PKA, PKC, PKs, Ca+2/CM ve CREB gibi yolaklar TCN-201 tedavisi ile birlikte in-vitro ve in-vivo olarak da incelenecek ve bu hücre içi mekanizma daha çok ortaya çıkarılacaktır. TCN-201 antagonisti dışında diğer NMDA antagonistleri de denenecek olup NPLA gibi daha önce kullanılan antagonistlerle de etkinlik olarak karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Severe neuropathic pain is one of the indicator symptoms of Chronic Pancreatitis (CP). It may leads into significant problems such as low appetite, weight loss, mental problems, disability and decline in the patient's life quality. So far, even the most potent painkillers such as opiates were not effective enough to cause a sufficient results in ameliorating pain in CP. Today, development of an analgesic treatment for CP pain is and urgent necessity. Recent study of our group, demonstrated that one of the nNOS antagonist such as N(ω)-propyl-L-arginine (NPLA) was capable in decreasing the severe abdominal pain in caerulein induced CP mice model (Demir et al., 2019). In neurons, one mechanism that leads to nNOS activation is the opening of the voltage-gated NMDA receptors. In this thesis, therefore investigation focused relieving pain in CP via NMDA receptor antagonist relationship since nNOS activation is one of the downstream effectors. In preliminary qPCR, WB and IHC results, NMDAR1A has been found to be significantly increased in CP patients when compared with normal pancreas (NP) tissues. In addition, preliminary NMDAR1A antagonist (TCN-201) treatment demonstrated a significant relief in caerulein induced CP mouse models when it compared with the control group. To elaborate these findings and decipher neuropathic intracellular mechanism of NMDA in CP. Further investigation should be done in both transcriptional and translational levels of Ca+2 mediated downstream factors such as PKA, PKC, PKs, Ca+2/CM and CREB upon treatment of TCN-201 in both in-vivo and in-vitro experiments. Further studies will be performed preclinical trials in caerulein induced CP mouse models to investigate role of NMDAR1A with TCN-201 and comparing these results with other antagonist such as NPLA to evaluate neuropathic effects of treatment and understanding the role of NMDA in CP.