Spare part warehousing
Yedek parça depolaması
  1. Tez No: 78282
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özet Bu tezin amacı, otomatik üretim sistemlerinde, otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri (OY/BS) tasarımı üzerinde çalışmaktır. OY/BS simülasyon tekniği kullanılarak tasarlanmıştır. Modellemede kullanılan araç daha esnek ve daha kolaylıkla bulunabilir yüksek seviyeli dil olan Turbo-Pascal' dır (Borland). Bilgisayar programı tarafından simüle edilen sistem tek tip parça ve boyutlarına göre farklı iki tip hücreden oluşmaktadır. Ayrıca, çalışmada OY/B sistemlerinin tek ve çift sinyal tipleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada, ayrıca otomatik yönlendirilen araçların, robotların ve toplama/boşaltma istasyonlarının performansları sunulmuştur.. Bu sebepten ötürü, sistem performansım ölçümünde kullanılmak üzere bir grup performans kriteri kullanılmıştır.. Bir çok faktör depo performans grafiğininin geçici fazını tanımlamakta kullanılmıştır. Bütün bu çalışmalar bu tezin ilgili bölümlerinde sunulmuştur. III
Özet (Çeviri)
Abstract The objective of this thesis is to study the design of Automatic Storage and Retrieval System (AS/RS) in the automated manufacturing systems. The AS/RS is designed by using the simulation technique. The tool used in modelling, is a relatively flexible and easily available high level computer language which is Turbo-Pascal (Borland). The system simulated by computer code, contains l type part, 2 type celi with respect to space dimensions. Also, the study presents the comparison of single and dual command types of AS/R systems. Moreover, study is to present performance of the AGV's, robots and pick up/deposit stations. For this reason a set of performance criteria has been used to measure.the system performance. - Several factors are used to determine the transient phase of warehouse performance graph. Ali these studies are presented in relative sections of this thesis. II