Synthesis and anticancer activities of some metal complexes involving N-heterocyclic carbene ligands
N-heterosiklik karben ligandlarını içeren bazı metal komplekslerin sentezi ve antikanser faaliyetleri
  1. Tez No: 782872
  2. Yazar: ISRAA SAMI HADI ALKHUDHARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HASSOON MAGEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, bir dizi yeni bakır(I)-NHC ve gümüş(I)-NHC kompleksinin sentezlendi. Bakır ve gümüş-NHC kompleksleri, hafif bir baz varlığında metal kaynaklarının imidazolyum tuzları ile tepkimeye sokulmasıyla sentezlendi. Ligandlar ve kompleksler, FTIR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopisi ile karakterize edildi. Cu(I) ve Ag(I)-NHC kompleksleri, meme kanseri hücreleri MCF7'ye karşı test edildi. Sonuçlar, Cu(I) ve Ag(I)-NHC komplekslerinin, normal hücrelerle karşılaştırıldığında meme kanseri hücrelerine karşı antiproliferatif aktivite olarak ümit verici etkilere sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of novel copper(I)-NHC and silver(I)-NHC complexes were synthesized. Copper and silver-NHC complexes were synthesized by reacting metal sources with imidazolium salts in the presence of a mild base. The ligands and complexes were characterized by FTIR, 1H NMR, and 13C NMR spectroscopy. The Cu(I) and Ag(I)-NHC complexes were tested against breast cancer cells MCF7. The results showed that Cu(I) and Ag(I)-NHC complexes have promising effects as antiproliferative activity against breast cancer cells compared with normal cells.