Synthesis of azo containing compounds and their photoisomerization with polarized light
Azo içeren maddelerin sentezi ve bunların polarize ışık ile fotoizomerizasyonu
- Tez No: 782877
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Azo içeren bileşikler, fotoizomerizasyon özellikleri nedeniyle son zamanlarda yoğun bir şekilde çalışılmaktadır. Azo içeren bileşikler çok çeşitli alanlarda kullanılabilir; örneğin ilaç, boya endüstrisi ve moleküler rotorlar. Bu tür bileşiklerin moleküler rotorlar için kullanımı, kolay fotoizomerizasyonundan kaynaklanmaktadır. Bu bileşikler irradyasyon ile trans formundan cis formuna dönüştürülür. Buna ek olarak, azo içeren bileşiklerin cis konfigürasyonları, sarmal yapıları nedeniyle doğal olarak kiral özelliktedir. Bu tezde, yeni polimerler ve küçük bileşikler sentezlenmiş ve bunların polarize ışıklı/ışıksız fotoizomerizasyonları incelenmiştir. Kiral bir amin varlığında azobenzenin fotoizomerizasyon çalışmalarının cis formunda kiraliteyi indüklemesi bekleniyordu, ancak olmadı. Ayrıca, kiralite indüksiyonu dairesel ve eliptik polarize ışık ile yapılabilmiştir. Bu tür araştırmalar da gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar cis formuna kiral indüksiyon olmadığı bulunsa da, bunun trans/cis azobenzen biriminin zayıf kiroptik özelliklerinden kaynaklandığı varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azo-containing compounds have recently been studied intensively due to their photoisomerization properties. Azo-containing compounds can be used in a wide variety of fields; e.g. pharmaceuticals, the paint industry, and molecular rotors. Use of such compounds for molecular rotors stems from its easy photoisomerization. These compounds are converted from trans to cis by irradiation. In addition, cis configurations of azo-containing compounds are inherently chiral properties due to their helical structure. In this thesis, new polymers and small compounds were synthesized and their photoisomerizations with/without polarized light were investigated. The photoisomerization studies of azobenzene in the presence of a chiral amine was expected to induce chirality on cis form, yet it did not. Moreover, chirality induction could be done with circulary and eliptically polarized light. Such investigations were also carried out. Although it was found that no chiral induction to cis form, it was postulated that this is due to the poor chiroptical properties of the trans/cis azobenzene unit.