Romatoid artrit hastalarında görülen kinezyofobinin normal popülasyonla karşılaştırılması
Comparison of Kinesiophobia in Rheumatoid Arthritis Patients with Normal Population
  1. Tez No: 782904
  2. Yazar: TUĞBA GÜRÜS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Romatoid artrit hastalarında özellikle atak esnasında ciddi kinezyofobi, anksiyete ve depresyon görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, romatoid artrit hastalarında atak esnasında, atak tedavi sonrasında ve sağlıklı normal popülasyonla karşılaştırılarak kinezyofobi, anksiyet ve depresyon bağlantısı araştırmaktır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniğine başvuran RA tanılı, 18-70 yaş arası, bilinen ek romatolojik hastalığı bulunmayan, romatoid artrit aktivite indeksi DAS28-ESR veya DAS28-CRP ≥ 2.6 olan hastalar RA atak kabul edilerek, 30 RA atak hastası toplandı. Bu hastalara Tampa Kinezyofobi Skalası ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. Hastalara atak tedavisi verildi. DAS28-ESR ve DAS28- CRP
Özet (Çeviri)
Objective: Severe kinesiophobia, anxiety and depression are observed in rheumatoid arthritis patients, especially during attacks. The aim of this study is to investigate the relationship of kinesiophobia, anxiety and depression in patients with rheumatoid arthritis during the attack, after the attack and compared with the healthy normal population. Method: Patients with a diagnosis of RA, aged 18-70 years, no known additional rheumatological disease and rheumatoid arthritis activity index DAS28-ESR or DAS28-CRP ≥ 2.6, who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Rheumatology Outpatient Clinic, were considered RA attack and 30 RA attack patients were recruited. Tampa Kinesiophobia Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale were administered to these patients. Attack treatment was given to the patients. TAF, HAD-Anxiety and HADDepression scales were re-administered to the same patient group in remission with DAS28- ESR and DAS28-CRP