Housing and living environment deprivation in Turkey
Türkiye'de konut ve yaşam çevresi yoksunluğu
  1. Tez No: 782915
  2. Yazar: AYDAN EGE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konut ve yaşam çevresi yoksunluğu, tanımı ve ölçümü üzerinde fikir birliğine varılamayan bir kavram olmakla birlikte, genellikle konut ve yaşam çevresindeki temel eksikliklerin birikimi olarak değerlendirilmektedir. Bu tez, Türkiye'deki konut arzının hanehalklarının çeşitlenen ihtiyaçlarına hizmet etmediğini, bu nedenle hanehalklarının farklı seviyelerde deneyimlediği konut ve yaşam çevresine dair yoksunluk seviyelerinin belirlenmesinin önem arz ettiğini öne sürmektedir. Mevcut konut ve yaşam çevrelerine ilişkin ulusal ölçekte yapılacak araştırma ve analizler, hanehalklarının ihtiyaçlarının belirlenmesi ve merkezi politikalara yön verilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'de konut ve yaşam çevresi yoksunluk düzeylerini mülkiyet türleri, bölgeler, mesken tipleri, hanehalkı kompozisyonları ve gelir grupları bazında incelemek ve konut ve yaşam çevresi yoksunluğunun çeşitlenen boyutlarını Türkiye İstatistik Kurumu, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2020 yılı verilerini kullanılarak ortaya koymaktır. İncelenen boyutlar arasında en belirgin olarak gelir faktörünün etkisi gözlenmektedir. Kiracılar için yoksunluk seviyelerinin daha yüksek olmasına rağmen, oturduğu eve sahip olan hanehalkları ile kiracılar arasında büyük bir fark olmadığı görülmüştür. Tek ebeveyn ve çocuktan oluşan ailelerin, konutun aşırı kalabalık olması durumu dışında, konut ve yaşam çevresi koşulları açısından daha hassas gruplar olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'nin her bölgesi için farklı sorun alanı öne çıkmakla birlikte, ülke genelinde en çok maruz kalınan sorun alanının evin yalıtımından kaynaklanan ısınma sorunu olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Housing and living environment deprivation, although being a concept that cannot be agreed upon in its definition and measurement, is generally considered the accumulation of fundamental deficiencies in housing and the living environment. This thesis states that the housing supply in Turkey does not serve the needs of the households that diversify in terms of quality, therefore it is necessary to determine the deprivation levels of housing and living environment experienced by households in varying ways. Research and analyses to be carried out on a national scale regarding the existing housing and living environments are of great importance in determining households' needs and guiding central policies. This thesis aims to examine the levels of housing and living environment deprivation in Turkey based on tenure types, regions, dwelling types, household compositions and income groups, and to reveal the extent to which different dimensions of housing and living environment deprivation vary based on regions, using data of Turkish Statistical Institute, the Income and Living Conditions Survey dated 2020. Among the examined dimensions, the effect of the income factor is observed most prominently. Although the deprivation rate is found to be higher for the tenants, no significant difference is observed between the tenants and owner-occupiers. Families consisting of a lone parent and child are found to be more vulnerable in terms of housing and living environment conditions excluding overcrowding. It is presented that the prominent problem area throughout the country is the heating problem caused by the insulation of the house, while, a different problem area comes to the fore for each region in Turkey.