Göçmen ailelerin yaşam kalitesinin sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluating the quality of life of immigrant families from a social work perspective
- Tez No: 966034
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Araştırmanın amacı; Ankara'nın Keçiören ilçesinde ikamet eden göçmen ailelerin yaşam kalitesine ilişkin deneyimlerini sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirmektir. Araştırma, yaşam kalitesinin nesnel ve öznel belirleyicileri temel alınarak göçmen ailelerin yaşamlarına ilişkin algılarının ve deneyimlerinin, kendi bakış açılarıyla ortaya konulmasını hedeflemektedir. Ayrıca çalışmada, göçmen ailelerin yaşam kalitelerini etkileyen sosyal, ekonomik, kültürel ve kurumsal faktörlerin derinlemesine keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nitel yöntem ve fenomenolojik yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniğiyle seçilen ve 2011 yılı sonrasında Türkiye'ye Orta Doğu Ülkelerinden göç etmiş, Ankara/Keçiören ilçesinde yaşayan 32 göçmen birey oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmış; örneklem birimi göçmen birey olan katılımcılardan aile hakkında veriler elde edilmiştir. Veriler, MAXQDA 20 nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda ailenin göç süreci, yaşam kalitesinin nesnel belirleyicileri, yaşam kalitesinin öznel belirleyicileri ve geleceğe dair olmak üzere dört temel tema ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre; göçmen ailelerin yaşam kalitesi; göç öncesindeki deneyimler, göç etme sürecindiği zorluklar ve yerleştikleri ilk günlerdeki deneyimlerle şekillenmektedir. Göç öncesi savaş ve güvensizlik ortamı, göç sürecinde yaşanan travmalar, yasal statü sorunları, ekonomik yoksunluk, barınma koşullarındaki yetersizlik, sağlık ve sosyal hizmetlere erişimde yaşanan engeller; yaşam kalitesini etkileyen başlıca nesnel belirleyiciler arasında yer almaktadır. Buna karşın, Türkiye'de savaş ortamından uzaklaşmış olma, sosyal hizmet kurumlarının bazı olumlu uygulamaları ve toplumsal destek mekanizmaları yaşam kalitesini destekleyen unsurlar olarak öne çıkmaktadır.Yaşam kalitesinin öznel belirleyicilerine ilişkin bulgular, göçmen bireylerin hem olumlu hem de olumsuz duygusal deneyimler yaşadıklarını göstermektedir. Fiziksel güvenliğin sağlanması bireylerde huzur hissi yaratırken; ekonomik kırılganlık, ayrımcılık ve geleceğe dair belirsizlikler umutsuzluk ve dışlanmışlık duygularını beslemektedir. Aile içi ilişkiler, sosyal destek ağları ve çocukların eğitimine verilen önem ise göçmen ailelerin psikososyal dayanıklılıklarını güçlendiren koruyucu faktörler arasında yer almaktadır.Araştırma sonuçlarına göre, göçmen ailelerin yaşam kalitesi, yalnızca bireysel ya da ekonomik düzlemde değil; aynı zamanda sosyal, kültürel ve yapısal boyutlarda da ele alınması gereken çok katmanlı bir olgudur. Sosyal hizmetin yaşam kalitesine dair bütüncül yaklaşımı, bu araştırmada hem mikro düzeyde bireysel ihtiyaçlara, hem mezzo düzeyde topluluk temelli sorunlara, hem de makro düzeyde eşitsizlik üreten yapısal mekanizmalara yönelik politika ve müdahale geliştirme gerekliliği ile öne çıkmış; bu bağlamda, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to evaluate the experiences of immigrant families residing in Keçiören district of Ankara regarding quality of life from a social work perspective. Based on the objective and subjective determinants of quality of life, the research aims to reveal the perceptions and experiences of migrant families about their lives from their own perspectives. In addition, the study aims to explore in depth the social, economic, cultural and institutional factors that affect the quality of life of migrant families. The research was conducted with qualitative method and phenomenological approach. The study group consists of 32 immigrant individuals living in Ankara/Keçiören district, who migrated to Turkey from Middle Eastern countries after 2011 and were selected by criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods. Data were collected through in-depth face-to-face interviews using a semi-structured interview form; data about the family were obtained from participants whose sampling unit was migrant individuals. The data were analyzed using MAXQDA 20 qualitative data analysis software. As a result of the data analysis, four themes emerged: the family's migration process, objective determinants of quality of life, subjective determinants of quality of life, and the future. According to the research, the quality of life of migrant families is shaped by the experiences before migration, the difficulties in the migration process and the experiences in the first days of settlement. The environment of war and insecurity before migration, traumas experienced during the migration process, legal status problems, economic deprivation, inadequate housing conditions, and obstacles in accessing health and social services are among the main objective determinants affecting quality of life. On the other hand, being away from the war environment in Turkey, some positive practices of social service institutions and social support mechanisms stand out as factors that support quality of life.Findings on the subjective determinants of quality of life show that migrant individuals have both positive and negative emotional experiences. While the provision of physical security creates a sense of peace, economic vulnerability, discrimination and uncertainty about the future foster feelings of hopelessness and exclusion. Family relationships, social support networks and the importance given to children's education are among the protective factors that strengthen the psychosocial resilience of migrant families. According to the results of the research, the quality of life of migrant families is a multi-layered phenomenon that needs to be addressed not only at the individual or economic level, but also in social, cultural and structural dimensions. The holistic approach of social work to quality of life has been highlighted in this study by the need to develop policies and interventions that address individual needs at the micro level, community-based problems at the mezzo level, and structural mechanisms that produce inequality at the macro level; recommendations are presented in this context.