Effect of hot isostatic pressing on densification, microstructure, and electrical properties of 0.95MgTiO3-0.05CaTiO3 ceramic
Sıcak izostatik preslemenin 0.95MgTiO3-0.05CaTiO3 seramiğinin yoğunlaşması, mikro yapısı, ve elektriksel özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 782918
  2. Yazar: SELİN GÜNTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sıcak izostatik preslemenin (HIP) 0.95MgTiO3-0.05CaTiO3 (M0.95CT) seramiğinin yoğunlaşması, mikroyapısı, ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkileri araştırıldı. M0.95CT seramiği, geleneksel oksit karışımları yöntemiyle hazırlandı. Oksit bileşenlerinin uygun molar oranlarda toz karışımı, tek yönlü presleme ile paslanmaz çelik bir kalıpta sıkıştırıldı. Nominal boyutları 35 mm, kalınlığı 4 mm olan kare şeklindeki kompaktlar 1300, 1350 ve 1400 oC'de havada 1 saat basınçsız sinterlendi. 1400 oC 'de basınçsız sinterlenen M0.95CT seramiği, %96.06 bağıl yoğunluk göstermiştir. HIP sadece 1400 oC 'de basınçsız sinterlenen M0.95CT seramiğine 1200 oC'de 1 saat uygulandı. HIP uygulamasının M0.95CT seramiğinin karakteristiklerine ve elektriksel özelliklerine etkileri, HIP uygulanmış ve HIP uygulanmamış numuneler üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuçlar, HIP uygulamasının M0.95CT seramiğinin yoğunlaşması, mikroyapısal gelişimi, ve elektriksel özelliklerine özellikle yalıtkan davranışı üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The effect(s) of hot isostatic pressing (HIPing) on densification, microstructure, and electrical properties of pressureless sintered 0.95MgTiO3-0.05CaTiO3 (M0.95CT) ceramic was researched. M0.95CT ceramic was prepared by the mixed oxide method. The powder mixture of the oxide components in appropriate molar ratios was compacted in a stainless steel die by uniaxial action pressing. The square shaped compacts with nominal dimensions of 35 mm in size and 4 mm in thickness were pressureless sintered in air at temperatures of 1300, 1350, and 1400 oC for 1 h. The M0.95CT ceramic pressureless sintered at 1400 oC had 96.06% relative density. HIPing was applied at 1200 oC for 1 h only to the M0.95CT ceramic pressureless sintered at 1400 oC . The effects of HIPing on the characteristics and electrical properties of M0.95CT ceramic was evaluated on the samples produced by application of HIP and without HIP. Results revealed that HIPing has a profound influence on densification, microstructural development, and electrical properties especially on insulating behavior of M0.95CT ceramic.