Sismik izolasyon sistemlerinin fayda-maliyet analizi açısından değerlendirilmesi
Evoluation of seismic isolation systems in terms of cost–benefit analysis
- Tez No: 782984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı ve Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu araştırmada geçmişte oluşan depremlerin sebep olduğu can ve mal kayıpları göz önüne alınarak ayrıca Türkiye coğrafyasının depremselliğinin yüksek fay hatlarına sahip olması durumu değerlendirilerek deprem kuvvetlerinin zarar verici etkilerini minimize etmek veya tamamen etkisiz hale getirmek için yapılarda sismik enerjiyi sönümlendiren sismik izolasyon sistemlerinin fayda-maliyet açısından da değerlendirilerek kullanılması gerekliliği ve farkındalığının oluşması sağlanmaya çalışılmıştır. Belirlenen örneklem grubu ile yapılan anket çalışmasından alınan verilerin ön değerlendirilmesi yapıldıktan sonra istatiksel analizi SPSS (Statistical Package For The Social Sciences – Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) bilgisayar programı ile yapılmıştır. Bulunan bulgularda sismik izolasyon sistemlerinin deprem riskine karşı yüksek fayda sağladığı ve kullanılması gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, considering the loss of life and property caused by the earthquakes in the past, the situation of Turkey's geography with high seismic fault lines is also evaluated in terms of cost-benefit of seismic isolation systems that absorb seismic energy in buildings in order to minimize or completely neutralize the damaging effects of earthquake forces. It was tried to ensure that the necessity and awareness of its use were evaluated by evaluating it. After the preliminary evaluation of the data obtained from the questionnaire study with the determined sample group, statistical analysis was performed with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) computer program. In the findings, it has been determined that seismic isolation systems provide high benefits against earthquake risk and that they should be used.