Distal radius radyolojik anatomisi ve varyasyonları: Morfolojik özellikler ve klinik önemi
Radiological anatomy and variations of the distal radius: Clinical significance and morphologic features
  1. Tez No: 782985
  2. Yazar: ATİLLA ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜRSEL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elbileğinin kendine özgü bir anatomisi ve kompleks bir kinematiği vardır. Bu konularda hala birçok çalışma yapılmaktadır. Distal radius'un radiokarpal eklem yüzeyi bu eklemin önemli bir kısmını oluşturur. El ve radiokarpal eklem günlük yaşamın birçok aşamasında kullanılır. Elbilek ve distal radius günlük yaşamda el üzerine düşme ile veya iş ortamında sıkça hasara maruz kalır. Normal ve patolojik elbilek röntgenogramlarında distal radius anatomisini değerlendirmede röntgen filmi üzerinde yapılacak ölçümler önemlidir. Bu ölçümler içi bireysel farklılıklar, son 30 yıl içinde yoğun çalışmalar sonucu anlaşıldı. Distal radius kırıkları, elbilek instabiliteleri ve elbilek yaralanmaları gibi birçok patolojik durumda kullanmak üzere bir veri havuzu oluşturuldu. Bu çalışmada distal radius biçimi ve morfolojisini daha iyi anlamak için kuru radiuslar üzerinde tel ile yüzey işaretlemeleri yaparak bunlardan elde edilen filmler incelendi. Elde edilen bilgilerle çeşitli modifikasyonlar, yeni ölçüm yöntemleri ve varyasyonlar belirlendi. Distal radiusun radiokarpal eklem yüzeyi 4 tipe ayrıldı. Daha sonra 179 normal bireye ait film üzerinde 38 adet parametre ile veriler elde edildi. Bu veri havuzu içinde, bazı parametreler subtipler içinde diğerleriyle karşılaştırıldı ve istatistik analizler yapıldı. Son olarak da bazı parametreler skafoid kırığı, elbilek ganglionu ve skafolunat instabilite gibi patolojik elbilek serilerinde kullanıldı. Bazı parametreler istatistik olarak yüksek oranda anlamli bulundu. Ve literatür verileri ışığında tartışıldı. Bu yeni bilgiler elbilek anatomisi ve biyomekaniği bilgilerimize katılan önemli bilgilerdir. Elbilek yaralanmalarının, kronik elbilek ağrısı sendromlarının ve skafoid kırıklarının mekanizmasını anlamak için de önemli bir bilgi kaynağı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wrist has a unique anatomy and complex kinematics. Various studies are still underway in this basic topics. Radiocarpal articular surface of the distal radius creates the largest part of this joint. The people use their hand and radiocarpal joint for a lot of daily activities. The wrist and distal radius are frequently injured after falling on outstretched hand or occupational traumas. Radiologic measurements play major role to assess anatomy of the distal radius, in normal and pathologic wrists roentgenograms. The informations of the individual differences in this. measurements are developed fastly in last three decades. Radiologic measurements have collected as a data base to evaluate the success of reduction of the distal radius fractures, radiocarpal instabilities, carpal injuries, and other pathologic conditions. To understand better the shape and morphology of the distal radius, we worked with dry radii in this study. Surface markings of the bones and their phantoms on the x-ray film are studied initially. With this information, various modifications, new roentgenographic indices and morphologic types were developed. Articular surface of the distal radius was divided into four types. 179 normal wrists were evaluated with 38 roentgenologic parameters. Among collected normal data base, some of them were compared to each other in subtypes, and analyzed statistically. Finally, some parameters were put utilize in x-ray groups of the pathologic wrists, such as scaphoid fractures, dorsal wrist ganglions, and rotatory instabilities of the scaphoid. Some parameters were found strongly significant, regarding this carpal pathologies. With literature assistance, this new informations were discussed. This new informations may added to the basic fund of knowledge of wrist anatomy and wrist biomechanics. These are also offered to understand a basis of pathomechanics of injuries, chronic wrist pain syndromes and scaphoid fractures.