Distributed information system with client/server architecture
İstemci/Sunucu mimarisi ile dağıtık bilgi sistemi uygulaması
- Tez No: 78299
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Bir çok kuruluşta istemci/sunucu mimarisi ve kaynak paylaşımı fikri popülaritesini artırmaya başlamıştır ve veritabani uygulamaları için yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bundan dolayı çeşitli organizasyonlarda 'merkezi bir veritabanının yerini dağıtık varitabanları (distributed database) almaya başlamıştır. Bununla birlikte dağıtık veritabanları ile ilgili birçok problem henüz tam olarak çözülüp belirli bir standarta oturtulmuş değildir. Dağıtık sistemlerin merkezi bir veritabanına göre avantajları ve dezavantajları hala bir araştırma konusudur. Dağıtık veritabani, birçok küçük ve bağımsız veritabanlarından oluşan mantıksal bir veritabanıdır. Bu küçük veritabanları genellikle bir ortam içinde farklı bilgisayarlar üzerinde bulunurlar. Bu ortam ise genellikle bir LAN (Local Area Network) veya WAN (Wide Area Network) ortamıdır. Dağıtık veritabani işlemi (distributed database processing) ise bir veya birden fazla bağımsız bilgisayarda bulunan veritabanları üzerinde işlemlerin yapılması, bilgilerin çekilmesi, silinmesi ve değiştilmesini içeren veritabanı işlemleridir. Dağıtık veritabanı ortamında, her bağımsız veritabanı diğer bağımsız veritabanları ile birlikte çalışarak tek ve mantıksal bir veritabanı oluştururlar. Çoğu zaman veritabanı sunucularının (server) ve gerçek bilginin yeri kullanıcılar ve tarafından bilinmez. Kullanıcılar karşılarında bir tek veritabanı varmış gibi davranırlar ve sadece bilgiye ulaşmaya çalışırlar. Dağıtık veritabanları da geleneksel veritabanlarında olduğu gibi istemci/sunucu ortamın içinde çalışırlar. Bu projenin amacı istemci/sunucu mimarisinde ve LAN üzerinde bir dağıtık veritabanı oluşturarak bu ortam üzerinde bir uygulama programı yazmaktır. Sunucu (server) tarafında Oracle 7.3 RDBMS kullanılacaktır. Uygulamada iki sunucu bulunacak ve her iki sunucuda da Oracle RDBMS kullanılacaktır. Bu iki sunucuda uygulama için gerekli tabloları kapsayacak fakat bazı tabloların bilgisi yatay bölme (horizontal fragmentation) ile sunucular arasında dağıtılacaktır. İstemci (client) tarafında kullanıcı ile sunucu arasında arabirim görevi yapacak formlar oluşturulacaktır. Uygulamanın GUI (Graphical User Interface) kısmını oluşturacak bu kısımda bir arabirim programı ile (ACCESS, DELPHİ, VISUAL BASIC) kullanıcıların sunuculardaki tablolara bilgi girmesi, bilgileri güncellemesi, bilgi silmesi ve bazı kriterlere göre raporlama yapması için gereken formlar, sorgular ve raporlar hazırlanacaktır. Bu çalışma için seçilen ortam ise Windows NT 4.0 platformunda çalışan sunucular için ORACLE 7.3 RDBMS ve istemci tarafı içinse herhangi bir arayüz programıdır (VISUAL BASIC, ACCESS, DELPHİ). Sistemdeki istemci bilgisayarlar sunucu bilgisayarlar ile LAN ile bağlı olacaklardır.
Özet (Çeviri)
Abstract Both resource sharing and client/server architectures have increased in popularity as more organisations have installed their own local area networks. For database application processing, the client /server architecture is becoming prevalent for such applications. Therefore, distributed databases are taking place of the traditional central databases. However, all problems are not completely solved related to the distributed databases. The advantages and disadvantages of the distributed databases are still research topics. A distributed database is a logical database composed of relatively smaller, independent databases. Smaller databases usually exist on separate computers in the environment, which is located on the local network. They can also be found on a wide area network. Distributed database processing is database processing in which the execution of transactions and the retrieval and updating of data occur across two or more independent computers. In distributed database environment, each independent database works together to create a single logical database. Generally the actual location of the data and even the database server, is unknown to the user. Users and programmers care about how to get an object without needing to know its location throughout the application. Distributed databases work in the context of client/server environments as for the traditional databases.. The aim of this project is writing one application program by constructing a distributed database over the Local Area Network with client/server architecture. On the server side the Oracle 7.3 RDBMS will be used. In the application there will be two servers. Both servers have Oracle RDBMS. These servers contain the same application's tables. However the data of the tables are fragmented horizantally. On the client side of the application, forms will be constructed that will be used as graphical user interface between the users and servers. On client side one GUI program, such as ACCESS, DELPHI, VISUAL BASIC will be used. Therefore users can enter the data into the tables, update the data and delete the data from the tables. User can also generate reports with respect to some criteria. The selected environment for this work is Oracle 7.3 RDBMS on the servers that are running on the Windows NT Server Version 4.0 operating system. On the client side any interface program such as ACCESS, DELPHI, VISUAL BASIC that run on the Windows 95 or Windows NT operating systems, will be used. Client computers are connected to the servers over Local Area Network.