Covıd-19'un bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisi Yalova ili örneği
The affect of covid-19 on the nutritional habits of individuals Yalova province example
  1. Tez No: 783010
  2. Yazar: BENGÜSU KAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma COVID-19'un yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerinde etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ağustos 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında 15-65 yaş arası Yalova ilinde yaşayan 626 kişi ile gerçekleştirildi. Katılımcılara uygulanan ankette demografik bilgiler, COVID-19 pandemisinde beslenme ile ilişkili yaşam tarzı unsurları ile ilgili sorular soruldu ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) COVID-19 pandemisi öncesi ve sürecinde olmak üzere 2 ayrı dönemdeki beslenme durumlarına göre cevaplanması istenerek uygulandı. Bulgular: Katılımcıların %28,4'ü erkek, %71,6'sı kadındır. %30'u pandemi sürecinde diyet uyguladığını %70'i herhangi bir diyet uygulamadığını bildirdi, %13,9'u pandemi sürecinde bir uzman desteği aldı, %86,1'i herhangi bir uzman desteği almadı. %69,8'inin pandemi sürecinde fiziksel aktivite düzeyi azaldı, %73,9'unun stres düzeyi arttı, %37,4'ünün uyku süresi ve %40,1'inin uyku düzeni değişmedi. %49,1'inin kilosu arttı. Cinsiyete göre pandemi öncesi ve sürecinde SBİTÖ alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Pandemi sürecinde diyet yapanların pandemi öncesi ve pandemi sürecindeki Beslenme Hakkında Bilgi (BHB) ve Olumlu Beslenme (OB) puanları, pandemi sürecinde diyet yapmayanlardan yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
THE AFFECT OF COVID-19 ON THE NUTRITIONAL HABITS OF INDIVIDUALS YALOVA PROVINCE EXAMPLE ABSTRACT Aim: This study was conducted to evaluate the effect of COVID-19 on the nutritional habits of adults. Materials and Methods: The research was carried out with 626 people between the ages of 15-65 living in Yalova between August 2021 and January 2022. In the questionnaire applied to the participants, demographic information, questions about lifestyle elements related to nutrition in the COVID-19 pandemic were asked, and the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) was applied according to the nutritional status in 2 separate periods, before the COVID-19 pandemic and during the pandemic period. Results: 28.4% of the participants were male and 71.6% were female. 30% reported that they followed a diet during the pandemic, 70% did not follow any diet, 13.9% received an expert support during the pandemic process, 86.1% did not receive any expert support. Physical activity level of 69.8% of them decreased during the pandemic, the stress level of 73.9% of them increased, 37.4% of them sleep duration, 40.1% of them did not change their sleep pattern and 49.1% of them increased their weight. . There was no significant difference between the ASHN sub-dimensions before and during the pandemic according to gender (p>0.05). Information on Nutrition (IN) and Positive Nutrition (PN) scores of those who were dieting during the pandemic process were found to be higher than those who did not diet during the pandemic period (p0.05).