Milletlerarası özel hukukta televizyon programları ve sinema yapımlarından doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk
Applicable law to disputes arising from television programs and cinema productions in private international law
- Tez No: 783160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanatın da ülke sınırlarını aşması kolaylaşmıştır. Özellikle neredeyse her eve girebilen televizyon ve internet sayesinde sinema yapımları ve televizyon programları kolaylıkla milletlerarası niteliğe haiz olmaktadır. Yabancı sinema oyuncularının yer aldığı sinema filmleri veya bir devletin televizyonlarında çok beğenilen programların başka devletlerdeki televizyon kanalları veya yapımcılar tarafından talep görmesi günümüzde artık çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışmanın konusunu da sinema yapımları ve televizyon programlarından doğan ve yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıklar oluşturmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde uluslararası ve bölgesel düzenlemelerde konunun nasıl ele alındığı anlatıldıktan sonra Türk hukukunun ve karşılaştırmalı hukukun maddi hukuk hükümleri anlatılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sinema yapımları ve televizyon programlarından doğan ve yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk hak statüsü ve sözleşme statüsü bağlamında anlatılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türk mahkemelerinin sinema yapımları ve televizyon programlarından doğan ve yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıkları nasıl vasıflandırdığı ve uygulanacak hukuk anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the new developments in technology, it has ceased to be an exception for art Works to be accessible to people from all around the world. Especially through the Internet and television, which can enter almost every home, cinema productions and television shows can have a global character. At the present, it is a very common situation that the popular programs on the television channels of a country or the movies featuring foreign actors are in demand by the television channels or producers in other countries. In this context, The subject of this study consists of the conflicts, which have elements of foreignness, arising from cinema productions and television shows. In the introduction part of the study, after explaining how the issue is discussed in international and regional regulations, the substantive law provisions of Turkish law and comparative law are described. In the first chapter of the study, the applicable law in disputes arisen from foreign elements in cinema films and television programmes are examined based on lex fori and lex causae. In the second chapter of the study, how the Turkish courts evaluate the disputes arisen from foreign elements in cinema films and television programmes and applicable law are illuminated.