Gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısı alan hastalarda ast\platelet oranının(aprı indeks) retrospektif analiz edilmesi
Retrospective analysis of ast\platelet ratio (apri index) in patients diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy
  1. Tez No: 783159
  2. Yazar: HİLAL GÖZÜYUKARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AST\Platelet Oranının(APRI İNDEKS) Retrospektif Analiz Edilmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2022. Amaç:Çalışmamızda gebeliğin intrahepatikkolestazı hastalığında üçüncü trimesterde olan gebelerin klinik seyirlerini ve tedavilerini takip edebilmek amacıyla APRI indeksinin kullanılabilirliğini test etmeyi amaçladık. Materyal- Metod: Çalışmada 2014 ve 2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve polikliniğine başvuran ve gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısı alan, şüpheli ve tanı almayan olgular yer almaktadır. Araştırmamız retrospektif olarak planlandığı için hastanemiz Biyokimya Anabilim Dalı laboratuvar ve Düzen Laboratuvarı verilerinden yararlanılmıştır. Toplamda 150 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup bunların 50'si GİK tanılı, 50 GİK şüpheli ve 50 hastada ise GİK tanısı yoktur.
Özet (Çeviri)
Gözüyukari, H, Retrospective Analysis of AST\Platelet Ratio (APRI INDEX) in PatientsDiagnosedwithIntrahepaticCholestasis of Pregnancy, Kırıkkale UniversityFaculty of Medicine, Department of ObstetricsandGynecology, Kırıkkale, 2022. Objective: Inourstudy, weaimedto test theusability of the APRI index in ordertofollowtheclinicalcourseandtreatment of pregnantwomen in thethird trimester withintrahepaticcholestasis of pregnancy. Material-Method:In the study 2014-2021 there are suspicious and undignosed cases who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and out patient clinic between and were diagnosed within trahepatic cholestasis of pregnancy. Since our research was planned retrospectively, thelaboratory data of the Department of Biochemistry and Layout Laboratory of our hospital were used. A total of 150 patients were included in the study, 50 of them with a diagnosis of ICP, 50 with suspected ICP, and 50 without a diagnosis of ICP.