Büyük Menderes havzası Koçarlı ve Söke ovaları tuzlu ve alkali topraklarında eriyebilir tuzlar ve değişebilir sodyumun profil boyunca dağılımı ve önemli toprak fiziksel özellikleri ile ilişkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 7832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma her türlü tarımsal üretime elverişli, su lama olanaklarına sahip, Söke ve Koçarlı ovalarında tarımsal üretim artışı ve bitki yetiştirmeyi kısıtlayan en önemli fak törler olan yüksek konsantrasyondaki suda eriyebilir tuzlar ve değişebilir sodyumun profil, boyunca dağılımının incelenmesi ve bunun önemli toprak fiziksel özelliklerine olan etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçları ile ayrıca ıslah çalışmalarında kullanılabilecek önemli toprak fiziksel özellik leri ile ilgili bilgiler de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried on with the aim of determin ing the yield limiting factors as high levels of total water soluble salts and exchangeable Na contents in the soil pro files of Söke and Koçarlı valleys with great potential in agricultural production and with well irrigation possibilities, effects of these soil factors on the soil physical properties were as well of interest. Data related to important soil physi cal properties that can be used in soil melioration works were also determined.