Azerbaycan ekonomisinin dışa açılma süreci ve vergi sisteminde değişim
The process of opening up the Azerbaijan economy and the change in the tax system
- Tez No: 783227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
1991 yılında devlet bağımsızlığının restorasyonundan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti egemen haklarını ekonomik alanda uygulamaya ve bağımsız politikalar uygulamaya başladı. Bu politikanın ana yönleri, çeşitli mülkiyet biçimlerine dayanan, piyasa ekonomisine geçiş ve dünya ekonomisine entegrasyon temelinde oluşturulan ekonomik sistemdir. Azerbaycan Cumhuriyeti devlet bağımsızlığını kazandıktan sonra dış ekonomik politikasının en önemli yönlerinden biri uluslararası finans, kredi ve ekonomik kurumlarla ilişkiler haline gelmiştir. Azerbaycan 1992 yılında İMF, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Kalkınma Bankası üyelerine 1999 yılında kabul edildi. IMF ile Azerbaycan arasındaki işbirliği ilişkileri yapısal reform programı bağlamında kurulmuştur. İşbirliği ilişkilerinin ön değerlendirilmesinde, IMF'nin Azerbaycan'da uyguladığı programların ekonomik etkisi büyüktür. Bağımsızlığın restorasyonu sırasında, IMF'nin mali desteğiyle yapısal reform programı, iç ve dış dengenin dengelenmesine ve ekonomik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Azerbaycan'da maliye politikası dört temel üzerine kurulmuştur: vergi, harcama, borç ve diğerleri. Bu politika, ürettiği harcamalar yoluyla gelir artışını etkiliye ve topladığı vergiler yoluyla gelirdeki düşüşün etkisi fark edilebilir. Azerbaycan'ın mali politikası, devlet tarafından mali kaynakların birikimi ve kullanımı ile ilgili olarak uygulanan bir dizi önlemden oluşmaktadır. Azerbaycan devleti aynı zamanda devam etmekte olan finansal politikanın ana konusu haline geldi, perspektif için finansal gelişimin ana yönlerinin stratejisini, önümüzdeki dönemde yapılacak eylemlerin taktiklerini ve ekonomik hedeflere ulaşmanın yollarını belirledi.
Özet (Çeviri)
After the restoration of state independence in 1991, the Republic of Azerbaijan began to implement its sovereign rights in the economic field and to implement independent policies. The main directions of this policy were the economic system based on various forms of ownership, created on the basis of the transition to a market economy and integration into the world economy. After the Republic of Azerbaijan gained state independence, one of the most important aspects of its foreign economic policy has become relations with international financial, credit and economic institutions. Azerbaijan was admitted in 1992 to the members of IMF, World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, Islamic Development Bank and Asian Development Bank in 1999. Cooperation relations between the IMF and Azerbaijan were established in the context of the structural reform program. In the preliminary evaluation of cooperation relations, the economic impact of the programs implemented by the IMF in Azerbaijan is great. During the restoration of independence, the structural reform program with the financial support of the IMF contributed to balancing the internal and external balance and ensuring economic stability. Fiscal policy in Azerbaijan is based on four pillars: tax, expenditure, debt and others. This policy affects the increase in income through the expenditures it produces, and the effect of the decrease in income through the taxes it collects can be noticed. The fiscal policy of Azerbaijan consists of a set of measures implemented by the state regarding the accumulation, distribution and use of financial resources. The Azerbaijani state also became the main subject of ongoing financial policy, for perspective it determined the strategy of the main directions of financial development, tactics of actions in the coming period and ways to achieve economic goals.