Siren sesine maruz kalan itfaiyecilerin işitme sistemlerinin odyolojik değerlendirilmesi
Audiological assessment of hearing systems of firefighters exposed to siren sound
  1. Tez No: 783256
  2. Yazar: HATİCE NUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR, PROF. DR. MEHMET SUAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gürültü, en önemli iş ve çevre sağlığı tehlikelerinden biridir. Gürültü bir miktar kontrol altına alınabilmektedir ancak, kontrol altına alınamayan gürültü, bireyde işitme kaybına sebep olabilir. Gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK), iç kulaktaki tüy hücrelerine yavaş yavaş, geri döndürülemez şekilde zarar verir. Mesleki olarak GBİK birçok meslek grubunda görülebilmektedir. Özellikle itfaiyeciler, siren sesi ve aşırı gürültü çıkartan ekipmanlara maruz kalmalarından dolayı bir işitme kaybı riski altındadırlar. Bu çalışmanın amacı; siren sesine maruz kalan 30 itfaiyeci bireyin işitme eşiklerinin, normal işitmeye sahip 30 bireyin (kontrol grubu) işitme eşiklerine göre aralarındaki farkın temel odyolojik testler yardımı ile subjektif ve objektif bir şekilde incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya katılan bireylerden anamnez formu doldurmaları istendi ve ardından katılımcılara saf ses odyometri testi, konuşma odyometrisi ve immitansmetrik ölçümler yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin immitansmetrik ölçüm sonuçlarına göre normal değer aralığına sahip bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Diğer testlerden elde edilen bulgular kontrol grubunun işitme eşikleriyle karşılaştırılarak, itfaiyecilerin işitme eşiklerinin ne kadar ve ne ölçüde etkilendiği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda itfaiyecilerin sağ ve sol kulaktaki işitme eşikleri, kontrol grubunun sağ ve sol kulaktaki işitme eşiklerine göre; saf ses hava yolu işitme eşiklerinde 2000 Hz ile 8000 Hz arasındaki frekansların, kemik yolu işitme eşiklerindeki 4000 Hz frekans ve konuşmayı alma eşiklerinde istatiksel anlamda bir farklılık vardır. Çalışmamızın sonucu literatürdeki yapılan çalışmalara göre genel bir benzerlik göstermektedir. İş sağlığı ve güvenliği gerekçesiyle mesleki olarak gürültüye maruz kalan bireyler için teknoloji ile entegre edilmiş bir kulak koruyucusu tasarlanması işitme sağlığı açısından faydalı olacaktır ve bu konuyla ilgili çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Noise is one of the most important occupational and environmental health hazards. Noise can be controlled to some extent, uncontrolled noise can cause hearing loss in the individual. Noise-induced hearing loss (NIHL) causes gradual, irreversible damage to hair cells in the inner ear. Occupationally, NIHL can be seen in many occupational groups. Firefighters, in particular, are at risk of hearing loss due to exposure to sirens and excessive noise-making equipment. The aim of this study; It is a subjective and objective examination of the hearing thresholds of 30 firefighters exposed to the siren sound, with the help of basic audiological tests, according to the hearing thresholds of 30 individuals with normal hearing (control group).The aim of this study; It is a subjective and objective examination of the difference between the hearing thresholds of the firefighters exposed to the siren sound compared to the hearing thresholds of the control group (individuals with normal hearing), with the help of basic audiological tests. For this purpose, individuals participating in the study were asked to fill out an anamnesis form, and then pure tone audiometry test, speech audiometry and immitansmetric measurements were made to the participants. According to the immitansmetric measurement results of the individuals participating in the study, individuals within the normal range of values were included in the study. By comparing the findings obtained from other tests with the hearing thresholds of the control group, it was evaluated how and to what extent the hearing thresholds of the firefighters were affected. As a result of the study, the hearing thresholds in the right and left ears of the firefighters compared to the hearing thresholds in the right and left ears of the control group; There is a statistical difference in frequencies between 2000 Hz and 8000 Hz in pure tone airway hearing thresholds, 4000 Hz frequency in bone conduction hearing thresholds and speech reception thresholds. The results of our study show a general similarity with the studies in the literature. Designing an ear protector integrated with technology for individuals who are occupationally exposed to noise for occupational health and safety reasons will be beneficial for hearing health and it is recommended to carry out studies on this subject.