Çoklu doymamış yağ asitlerinin beyindeki mikrogliyalar üzerindeki etkilerinin in vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effects of polyunsaturated fatty acids on microglia in the brain by in vitro methods
  1. Tez No: 783255
  2. Yazar: HANDENAZ DERE YELKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİM FATMA TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada nöroinflamasyona etkisi olabileceği düşünülen omega-6 (Ω-6), omega-3 (Ω-3) ve beslenme biliminde farklı diyet modellerine işaret eden her bir omega-6/omega-3 oranının mikrogliyalar ve bunlardan salınan sitokinlerin üzerindeki etkisini saptamak amaçlanmıştır. Çalışma Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Merkezi laboratuvarında, 2022 yılı Temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Çalışma, mikrogliyalardan salınan mediyatörler ile çoklu doymamış yağ asitleri (ÇDYA)'nin farklı oranları arasındaki ilişkiyi aydınlatmak için yapılan özgün bir vitro araştırma olma niteliğini taşımaktadır. Mikrogliyalar Dulbecco's Modification of Eagle's Medium besi yerinde çoğaltılmış ve 1μg/ml LPS ile inkübe edilmiştir. Ω-3 olarak eikosapentanoik asit, Ω-6 olarak linoleik asit kullanılmıştır. Toplamda 6 çalışma grubu oluşturulmuştur. 1.Grup kontrol grubu [Hücre kültürüne sadece dimetil sülfoksit (DMSO) eklenmiştir.], 2.Grup Ω-3, 3.Grup Ω-6, 4.Grup; Ω-6:Ω-3=15:1 oranı, 5.Grup Ω-6:Ω-3=7:1 oranı, 6.Grup Ω-6:Ω-3=2:1 oranı oluşturularak karıştırılmıştır. Yağ asitleri DMSO içerisinde emülsifiye edilerek mikrogliyalar üzerine uygulanmıştır. Sonrasında tiazolil mavi tetrazolium bromür deneyi yapılarak canlılıkları ölçülmüştür. ELISA yöntemi kullanılarak mikrogliyalardan salınan sitokinlerin (TNF-α, IL-17, IL-1β, IL-6, IL-4, IL-10) tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of omega-6 (Ω-6), omega-3 (Ω-3) which is thought to have an impact on neuroinflammation, and each omega-6/omega-3 ratio on microglia and cytokines released from them. The study was carried out in Ankara Health Sciences University Gulhane Health Sciences Institute Stem Cell laboratory in July 2022. The study is an original in vitro study to elucidate the relationship between mediators released from microglia and different rates of PUFA. Microglia were propagated in Dulbecco's Modification of Eagle's Medium and incubated with 1μg/ml LPS. Eicosapentanoic acid was used as Ω-3 and linoleic acid was used as Ω 6. In total, 6 groups were formed. 1.Group control group [Only dimethyl sulfoxide (DMSO) was added to the cell culture.], 2.Group Ω-3, 3.Group Ω-6, 4.Group; Ω-6:Ω-3=15:1 ratio, 5th Group Ω-6:Ω-3=7:1 ratio, 6th Group Ω-6:Ω-3=2:1 ratio were formed and mixed.Fatty acids were emulsified in DMSO and applied to microglia. Afterward, their viability was measured by performing the thiazolyl blue tetrazolium bromide experiment. The cytokines released from microglia (TNF-α, IL-17. IL-1β, IL-6, IL-4, IL-10) were determined using the ELISA method.