Ace2 reseptörüne sahip transgenik farelerde sars-cov-2 enfeksiyonu sonrasında oluşan sitokin seviyelerindeki değişimlerin araştırılması
The investigation of changes in cytokines levels after sars-cov-2 infection of transgenic mice with ace2 reseptor
- Tez No: 783275
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİVDA ÜLBEĞİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyokimya, Allergy and Immunology, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında tespit edilmesine rağmen COVID-19 hastalığına karşı henüz etkili bir antiviral tedavi bulunamamıştır. COVID-19 hastalığının uzun süreli etkilerininin neler olduğu, hastalığa yakalanan kişilerde nasıl bir kalıcı hasara neden olacağı ya da hastalığın en ciddi komplikasyonu olan akut respiratuar distres sendromunun (ARDS) nasıl gelişim gösterdiği gibi konular belirsizliğini korumaktadır. Hastalığı geçiren kişilerde şiddetininin belirlenebilmesinde biyokimyasal parametrelerin yanı sıra sitokin ve kemokin değişimlerininde takip edilmesi önemlidir. SARS-CoV-2'nin kuluçka süresi ile ilişkili olarak pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar yanıtların hangi günde başladığı gibi bilgiler COVID-19 hastalığına karşı etkili antiviral ilaçların geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. B.1.1.7 varyantının kullanıldığı enfeksiyon çalışmalarında K-18 hACE2 transgenik farelerin akciğerlerindeki virüs miktarının belirlenmesinde NC1/NC2 primer probe sistemi kullanıldı. Hayvanlarının akciğerlerinde oluşan doku inflamasyonlarının gross patoloji ve histopatolojileri semi-quantitif yöntemle değerlendirildi. COVID-19 hastalığında kritik öneme sahip olan IL-1alfa, IL-1beta, IL-2, IL-6, IL-18, CCL2, CCL3, CCL5, CCL20, CCL7, CXCL2, CXCL10, INFgama, INFalfa, IFNbeta, INFlambda, TNFalfa, TGFbeta genlerinin mRNA seviyesindeki değişimler RT-qPCR tekniğiyle ölçüldü. Elde edilen Ct değerleri GraphPad Prism programında One-way ANOVA testinde kullanıldı. Gruplar arasındaki değişim Post-Hoc Tukey testi
Özet (Çeviri)
Although it was first detected in December 2019, an effective antiviral treatment has not yet been found against the COVID-19 disease. What are the the long-term effects of COVID-19 disease, will it cause permanent damage to people, or the most serious complication acute respiratory distress syndrome (ARDS) how develops remains unclear. It is important to follow the changes in cytokine and chemokine levels as well as biochemical parameters in determining the severity of the disease. Pro-inflammatory and anti-inflammatory responses begin in relation to the incubation period of SARS-CoV-2. Information such as the day on which will contribute to the development of effective antiviral drugs against COVID-19 disease. In infection studies using the B.1.1.7 variant, the NC1/NC2 primary probe system was used to determine the amount of virus in the lungs of K-18 hACE2 transgenic mice. Gross pathology and histopathology of tissue inflammations in the lungs of animals were evaluated by semi-quantitative method. IL-1alpha, IL-1beta, IL-2, IL-6, IL-18, CCL2, CCL3, CCL5, CCL20, CCL7, CXCL2, CXCL10, INFgamma, INFalfa, IFNbeta, INFlambda, mRNA level of genes was measured by RT-qPCR technique. Obtained Ct values were used in One-way ANOVA test in GraphPad Prism program. The variation between groups was compared with the Post-Hoc Tukey test