Synthesis and applications of ion incorporated amorphous calcium-magnesium carbonate
İyon katkılı amorf kalsiyum-magnezyum karbonat sentezi ve kullanım alanları
- Tez No: 783340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amorf kalsiyum karbonat (ACC) birlikte çökeltme tekniği kullanılarak sentezlenebilir ve stabilitesini arttırmak için tipik olarak amorf yapısına farklı iyonlar dahil edilebilir. ACC çeşitli uygulamalar için araştırılmış olmasına rağmen, antibakteriyel özellikleri araştırılmamıştır. Bu tezde, antibakteriyel uygulamalar için iki farklı tipte magnezyumla stabilize edilmiş amorf kalsiyum karbonat (ACMC) nanoparçacıkları sentezlenmiştir. Birincisinde selenit, ikincisinde çinko ve stronsiyum iyonları ACMC nanoparçacıklarına katkılanmış ve nanoparçacıkların amorf yapılarını koruduğu görülmüştür. Sentezlenen nanoparçacıkların çeşitli bakteri suşlarına karşı bakteri çoğalmasını azaltıcı etki gösterdiği gösterilmiştir. 1 g/L konsantrasyonda hazırlanan 0,01, 0,005 ve 0,001 M selenit katkılı ACMC nanoparçacıkları 24 saatlik etkileşim sonucunda hem gram pozitif Staphylococcus aureus (S. aureus) ve Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis) hem de gram negatif Escherichia coli (E. coli) ve Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) bakterileri suşlarının bakteriyel büyümesini önemli ölçüde inhibe etmiştir. ACMC'ye katkılanan selenit miktarı arttıkça antibakteriyel etkinin de arttığı gösterilmiştir. Öte yandan, 0,01 g/L konsantrasyonda hazırlanan 0,1 ve 0,01 M çinko ve/veya stronsiyum katkılı ACMC nanoparçacıkları, S. aureus'un bakteriyel çoğalmasını azaltmıştır ve bu antibakteriyel etkinin kapsamı, katkılanan Zn ve Sr iyon miktarı arttırılarak geliştirilmiştir. Öyle ki yalnızca Zn ve Sr'nin birlikte ve yüksek miktarda (0,1 M) katkılandığı ACMC nanoparçacıkları, E. coli'nin büyümesini kısmen azaltabilmiştir. Özetle, bu tez çalışmasında ACMC'ye selenit, çinko ve stronsiyum ekleyerek antibakteriyel uygulamalar için toksik olmayan, biyobozunur ve antibakteriyel nanoparçacıklar sunulmuştur. Sonuçlar, iyon katkılı ACMC'nin bakterilerle savaşmak için potansiyel bir aday olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Amorphous calcium carbonate (ACC) can be synthesized using co-precipitation technique and different ions can typically be incorporated into its amorphous structure to enhance its stability. Although ACC was investigated for various applications, its antibacterial properties have not been explored. In this thesis, two different types of magnesium stabilized amorphous calcium carbonate (ACMC) nanoparticles were synthesized for antibacterial applications. In the first part selenite ions, and in the second part zinc and strontium ions were incorporated into the ACMC nanoparticles. It was shown that ion incorporated ACMC nanoparticles maintained their amorphous structure. The synthesized nanoparticles inhibited bacterial growth of several bacteria strains. 0.01, 0.005 and 0.001 M selenite incorporated ACMC nanoparticles prepared at 1 g/L concentration significantly inhibited the growth of gram-positive Staphylococcus aureus (S. aureus) and Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis) and gram-negative Escherichia coli (E. coli) and Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) strains after 24 h of interaction. The antibacterial activity was shown to enhance as the amount of incorporated selenite was increased. On the other hand, zinc and/or strontium incorporated (0.1 and 0.01 M) ACMC nanoparticles prepared at 0.01 g/L concentration exerted antibacterial activity towards S. aureus, and the extend of this antibacterial activity could also be enhanced by ion concentration, where higher amounts (0.1 M) of Zn and Sr incorporated ACMC nanoparticles were able to decrease the growth of E. coli. In summary, in this thesis study, non-toxic and biodegradable nanoparticles were fabricated by incorporating selenite, zinc and strontium into ACMC for antibacterial applications. Results showed that ion incorporated ACMC is a potential candidate to fight with bacteria.