Sedef hastalığı güçlendirme ölçeği geçerlik- güvenirlik çalışması
Psoriasis empowerment scale validity-reliability study
- Tez No: 783341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma,“Sedef Hastalarını Güçlendirme Ölçeğinin”Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlandı. Araştırmaya, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine 14 Şubat-14 Temmuz 2022 arasında başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 200 sedef hastası dahil edildi. Verilerin toplanmasında, 12 soruluk“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”ve 12 maddeden oluşan“Sedef Hastalığı Güçlendirme Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Pearson korelasyon katsayısı, T testi ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Maddelerin uygunluğu için uzman görüşleri alındı. İç tutarlılık için Cronbach Alfa, ölçeğin yapı geçerliliğiyle ilgili olarak orijinal ölçekteki faktör yapısını doğrulamak için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve gizli faktör yapısını belirlemek için açıklayıcı faktör analizi (AFA) kullanıldı. AFA sonucunda özdeğerler incelendiğinde; ölçeğin faktör sayısı iki, madde sayısı 6 olarak belirlendi. Faktör 1'de yük alan üç madde (6, 9, 11)“sedefte tedavi yönetimi”, faktör 2'de yük alan üç madde (2, 10, 12)“sedefte özyönetim”olarak isimlendirildi. Ölçekteki maddelerin Cronbach Alfa değerleri 0,661-0,717 arasında ve ölçeğin toplam güvenirliği 0,736 olarak değerlendirildi. Kadınların erkeklere göre sedef hastalığının tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğu, büyükşehirde yaşayanların ve geliri giderinden fazla olanların, sedef hastalığının tedavisi hakkında daha bilgili olduğu fakat sedef hastalığının yaratacağı sorunları çözme isteğinin daha az olduğu görüldü (p>0,05). Yeni tanı almış olanların sedef hastalığı hakkında daha az bilgili olduğu ve sedefin yaratacağı sorunları çözmeye daha istekli olduğu belirlendi (p>0,05). Sonuç olarak, sedef hastalarının güçlendirme düzeyinin belirlenmesinde; 12 maddelik“Sedef Hastalığı Güçlendirme Ölçeği”nin, 6 madde ve 2 alt boyut olarak geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to conduct the Turkish validity-reliability study of the Psoriasis Patients Empowerment Scale. 200 psoriasis patients who applied to Bursa Uludağ University Health Application and Research Center Dermatology and Venereal Diseases polyclinic between 14 February and 14 July 2022 and agreed to participate in the research were included in the study. A 12-item“Sociodemographic Data Collection Form”and a 12-item“Psoriasis Reinforcement Scale”were used to collect data. Pearson correlation coefficient, T test and Kruskal Wallis tests were used for statistical analysis of the study. Expert opinions were taken for the suitability of the items. Cronbach Alpha was used for internal consistency, confirmatory factor analysis (CFA) was used to confirm the factor structure in the original scale regarding the construct validity of the scale, and explanatory factor analysis (EFA) was used to determine the latent factor structure. When the eigenvalues are examined as a result of EFA; The factor number of the scale was determined as two and the number of items as 6. Three items (6, 9, 11) loaded on factor 1 were named“treatment management in psoriasis”, and three items (2, 10, 12) loaded on factor 2 were named“self-management in psoriasis”. The Cronbach's Alpha values of the items in the scale were between 0.661 and 0.717, and the total reliability of the scale was 0.736. It was seen that women need more information about the treatment of psoriasis than men, those living in metropolitan cities and those with a higher income than their expenses are more knowledgeable about the treatment of psoriasis, but less willing to solve the problems that psoriasis will cause (p>0.05). It was determined that newly diagnosed patients were less knowledgeable about psoriasis and were more willing to solve the problems caused by psoriasis (p>0.05). As a result, in determining the strengthening level of psoriasis patients; It was determined that the 12-item“Psoriasis Reinforcement Scale”was a valid and reliable scale with 6 items and 2 sub-dimensions.