Almanya'da Selefilik (NRW örneği)
Salafism in Germany (NRW example)
- Tez No: 783350
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
İslam düşünce tarihini oldukça meşgul eden konulardan biri olan Selefilik, Vehhabilik'in ortaya çıkışıyla birlikte siyasi hüviyet kazanmış, Suud devletinin kuruluşuyla birlikte kurumsallaşmış ve 21. yy'da yaşanan savaşlar, müdahaleler ve terör saldırılarının etkisiyle küresel bir fenomen haline gelmiştir. Özellikle İslam dünyasında yaşanan krizlerin, en etkili sebep ve sonuç önermelerinin başvuru mercii olarak gündemde yer alan Selefilik, artık başa çıkılması ve mücadele edilmesi gereken bir hüviyet kazanmıştır. Genellikle terör ve şiddet içerikli olaylar sonrasında gündeme gelen Selefilik'in yapılan bir takım niteleme ve tanımlamalarla araçsallaştırılması, sorunun sadece teorik, metinsel veya düşünsel bir konu olmayıp, toplumsal, politik, kurumsal, eğitsel, eko-politik ve kriminal boyutları olan bir konu olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Almanya'da Selefilik'in; tarihî gelişimi, psiko-sosyal ve sosyo-politik boyutları, tezahürleri, Almanya kamuoyunda nasıl algılandığı, selefî hareketlerin Batı'da oluşturulmaya çalışılan İslam ve Müslüman imajı üzerindeki etkileri, günümüzde Selefilik'in içine düşmüş olduğu çıkmazlar ve Almanya'daki Müslüman dini cemaatlerin meseleye bakışı gibi konularda bir değerlendirme sunmaktadır. Selefilik'in, NRW eyaleti özelinde Almanya'da ki durumunu analiz etme gayesiyle hazırlanan bu çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, sınırlılıkları, zorlukları ve tezin hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar hakkında kısa değerlendirmelere yer verilmiştir. Birinci bölümde, konunun üzerine bina edileceği kavramsal çerçevenin oluşturulması, selef ve Selefilik kavramlarının tarihsel süreçteki seyri ve geçirdiği değişim ve dönüşümler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Almanya'da, İslam ve Müslümanların günümüze kadar olan serüveni konu edilerek, Selefilik' in ortaya çıktığı zeminin haritası oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Almanya'da Selefilik'in tarihi, Selefilik'i ortaya çıkaran sebepler ve selefî eğilimler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Son bölümde, NRW eyaletindeki selefilerin demografik özellikleri, inanç ve davranış özellikleri, karizmatik şahsiyetleri ve örgütlenme biçimleri konuları üzerinde durulmuş ve çalışma, sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salafism which is one of the topics that occupies Islamic history of thoughts, gained political identity after Wahhabism arose, was institutionalised when Saudi Arabian state was established and also becomes a global phenomenon because of wars, interventions and terrorist attacks that happened in the 21st century. Salafism is a hot button because it particularly becomes a designated authority to apply for predominant cause and effect proposals of crises that happens in the Islamic world. That is the reason why it got an identity which has to be overcome and tackled. Usually it is brought to agenda after terrorist and violent incidents and therefore Salafism is instrumentalised by a number of attributions and characterizations. But this shows that the problem is not just a theoretical, textual or intellectual issue but also has a social, political, institutional, educational, eco-political and criminal dimension. This paper will focus on different aspects of Salafism. On the one hand it deals with the historical development, psycho-social and socio-political dimensions of Salafism in Germany, its appearances and how it is perceived in German public opinion. On the other hand it deals with the effect of salafistic movements on the Islamic image and the image of Muslims which is constituted by the West. Finally it also contains the dead end in which Salafism is nowadays and how the religious Muslim community from Germany look at this issue. The aim of this paper is to determine the situation of Salafism in North Rhine-Westphalia in Germany. This paper begins by an introduction and has been divided into four parts. The introduction includes the topic, its limitations, difficulties and the resources which were used to prepare this thesis. The first section of this paper will clarify basic notions and lays emphasis on Salafism and the historical process and the change which Salafism ran through. Chapter two examines the historical adventure of the Islam and Muslims from Germany and tries to survey a map of the appearance of Salafism. Chapter three describes the history of Salafism in Germany, the reasons of the appearance of Salafism and tries to give information about salafistic tendencies. However, the last chapter lays emphasis on the demographic properties of Salafists from North Rhine-Westphalia, their beliefs and behaviourist properties, charismatic personalities and the organizational form. The paper ends with a conclusion.