14-16 yaş basketbolcularda pediatrik rast testi ve wingate anaerobik bisiklet testinin karşılaştırılarak incelenmesi
A comparative examination of pediatric rast test and wingate anaerobic cycle test in 14-16 years old basketball players
- Tez No: 783387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada 14-16 yaş basketbolcularda PRAST testi ve Wingate anaerobik bisiklet testinin karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kastamonu İli Merkez ilçesinde üç farklı spor kulübünde lisanslı olarak basketbol oynayan 40 erkek sporcu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak PRAST testi, Wingate testi ve antropometrik ölçümler kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların WanT testi ortalama güç değerlerinin ortalamasının 415,88±110,12 watt , pediatrik RAST testi ortalama güç değerlerinin ortalamasının 600,11±125,84 watt olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra PRAST testi ve Wingate testi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılan Pearson Korelasyon Analizi sonucunda iki değişken arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Bu bulgular sonucunda PRAST testinin Wingate testi yerine kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the PRAST test and Wingate anaerobic cycling test in 14-16 year old basketball players. For this purpose, 40 male athletes, who play licensed basketball in three different sports clubs in the central district of Kastamonu, voluntarily participated in the research. PRAST test, Wingate test and anthropometric measurements were used as data collection tools in the research. The data were analyzed using the SPSS 22 package program. As a result of the analyzes, it was found that the average power values of the participants in the WanT test were 415.88±110.12 watts, and the average of the average power values of the pediatric RAST test was 600.11±125.84 watts. In addition, as a result of the Pearson Correlation Analysis performed to determine the relationship between the PRAST test and the Wingate test, a highly significant relationship was found between the two variables. As a result of these findings, it can be said that the PRAST test can be used instead of the Wingate test.