Hemşirelik öğrencilerinin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörüleri ile sağlık okuryazarlıkları arasındaki ilişki
The relationship between nursing students' foresights to global health problems and health literacy
- Tez No: 783386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörüleri ile sağlık okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma evrenini; İstanbul'daki,üç devlet ve üç vakıf üniversitesinde öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf hemşirelik öğrencileri, örneklemini ise evreni temsil gücüne sahip 323 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma COVID-19 pandemisi nedeniyle izin alınan kurumlardan kendisine ulaşılan ve çalışmaya gönüllü toplam 310 hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Bilgi Formu”,“Küresel Sağlık Sorunlarına Yönelik Öngörü Formu”ve“E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler; IBM SPSS Statistics 28 programında kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamaları 21,09 ± 1,89 olup, çoğunluğu kadın (%80,3), devlet üniversitesinde (%69,7) ve üçüncü sınıfta öğrenim görmektedir (%31,6). Hemşirelik öğrencilerinin“Küresel Sağlık Sorunlarına Yönelik Öngörü Formu ”puan ortalaması 68,64 ± 14,45,“E-Sağlık Okuryazarlık Ölçeği”puan ortalaması ise 3,78 ± 0,84 olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörülerinin ve e-sağlık okuryazarlık düzeylerinin ortalamanın üzerindedir. Öğrencilerin, hemşirelerin küresel sağlık sorunlarını azaltmada öncelikli olduğunu düşündükleri roller; eğitimci rol, araştırmacı rol ve bakım verici rol olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörülerinin cinsiyet, üniversite türü, hemşirelerin küresel sağlık sorunlarını azaltmada etkin rolü olduğunu düşünme durumu ve uluslararası kuruluşları takip etme durumlarından etkilenirken, e-sağlık okuryazarlık düzeylerinin; sınıf düzeyi, küresel sağlık sorunları hakkında bilgiye sahip olma durumu, lisans programında küresel sağlık sorunları ile ilgili ders alma durumu ve uluslararası kuruluşları takip etme durumlarından etkilendiği belirlenmiştir. Öğrencilerin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörüleri ile e-sağlık okuryazarlıkları arasında pozitif yönde orta güçte bir ilişki olduğunu saptanmıştır. Hemşirelik eğitim programlarında öğrencilerin sağlık okuryazarlığı düzeylerini yükseltecek ve küresel sağlık sorunlarıyla ilgili eğitimci rollerine yönelik etkinliklerin öğrencilerin küresel sağlık sorunlarına yönelik öngörülerini ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini yükselteceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the aim of determining the relationship between nursing students' predictions for global health problems and their health literacy. It is descriptive and relationship-seeking. The universe of research; first, second, third and fourth year nursing students studying at three well-established state and foundation universities in Istanbul The sample was composed of 323 nursing students who had the power to represent the universe. The research was carried out with a total of 310 nursing students who were contacted by institutions that received permission due to the COVID-19 pandemic and volunteered to work. Data were collected with“Information Form”,“Foresight Form for Global Health Problems”and“E-Health Literacy Scale”. Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 28 program. The average age of the students participating in the study was 21.09 ± 1.89 and the majority of them were female (80,3%) are studying at a state university (69,7%) and third year (31,6%). The average score of“Foresight Form for Global Health Problems”of nursing students is 68.64 ± 14.45 The average score of“E-Health Literacy Scale”is 3.78 ± 0 84 is identified. Students' predictions for global health issues and their e-health literacy levels are above average. The roles students consider to be a priority for nurses in reducing global health problems; The educational role is defined as the researcher role and the caring role. While students' predictions for global health issues are influenced by gender, type of university, understanding that nurses have an active role to play in reducing global health issues, and following international organizations levels of e-health literacy; It was determined that it was affected by the grade level, the status of having knowledge about global health problems, the status of taking courses on global health problems in the undergraduate program and the status of following international organizations. It was found that there was a medium strength positive relationship between students' predictions for global health problems and e-health literacy. In nursing education programs, it is thought that activities aimed at increasing the health literacy levels of the students and educator roles related to global health problems will increase the students' predictions and health literacy levels