Kesme çiçek amacıyla yetiştirilen glayöllerin beslenme dengesi üzerinde yapılan araştırma
- Tez No: 7835
 - Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
-42- 5. ÖZBT 5.1. Araştınnanın Amacı Bu çalışma kesme çiçek amacı ile yetiştirilen glayöl bitkisinin beslenme düzeyini ve gübreleme uygulamaları ile verilen N, P ve K besin maddelerinin bu bitkinin önemli kalite özellikleri olan bitki boyu, bitki ağırlığı, başak uzunluğu ve başaktaki kandil sayısına etkisini tesbit etmek amacı ile yapılmıştır. Bu hedefe ulaşmak için saksı ve tarla denemeleri yapılmıştır. 5.2. Materyal ve Yöntem 5.2.1. Saksı Denemesi Saksı denemesinde, beslenme ortamı olarak 2:1:0,5 oranında (volüm olarak) sırasıyla toprak, ahır gübresi ve torf, araştırma bitkisi olarak Novalux çeşidi glayöl yumruları (saksıda bir yumru ve bir bitki), gübre olarak da amonyum nitrat, triple süperfosfat ve potasyum sülfat gübreleri kullanılmıştır. Azot, fosfor ve potasyum gübre denemesi olarak üç ayrı deneme halinde (tekerrürlü) yürütülen denemede verilen N, P^ûV ve K^O miktarları sırasıyla 0, 100, 200 ve 300 ppm/saksı 'dır. Beslenme ortamı olarak kullanılan toprak, ahır gübresi ve torf karışımında N%0.22 P 4.19 ppm, K 1320 ppm bulunmuştur. Çalışmada tesadüf parselleri deneme desenine uygulanmıştır. 5.2.2. Tarla denemesi Tarla denemesinde alluviyal kaynaklı toprağı 5 ve 2,5 mVdek. sırasıyla ahır gübresi ve torf verilmiş ve karıştırılmıştır. Bu karışımdan alınan örneklerde % 0.14 N 4 ppm faydalı P, 1220 ppm faydalı K tesbit edilmiştir. Araştırma bitkisi olarak Novalux çeşidi glayöl yumrusu, gübre olarak amonyum nitrat, triple süperfosfat ve potasyum sülfat kullanılmıştır. N'lu, P'lu ve K'lu gübre denemesi (tekerrürlü olarak) üç ayrı deneme halinde yürütülen araştırmada N, PpOg ve KpO dozları 0, 6» 12 ve 24 gr/m2ldir. Değişen dozlar dışında gübre olarak 6 gr/m2 N, P205 ve K20 verilmiştir. Çalışmada tesadüf parseller deneme deseni uygulanmıştır.-43- 5.3. Araştırmadan Elde Edilen Sonuçlar 5.3.1. Saksı Denemesi Sonuçları Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre N'lu, P'lu ve.K'lu gübre denemelerinin her üçünde de gübre olarak verilen N, P ve K miktarları arttıkça glayöl bitkisinin yaprak ve başaklarındaki N, P ve K miktarlarının arttığı elde edilen en yüksek değerler. N'lu gübre denemesinde yaprakta kontrolde 351.891 N3 dozunda %2. 192 N, başakta kontrolde %2.002, N2 dozunda %2.450 N, N dozlarının artışı ile yaprak ve başakta P içeriğinin 3 dozuna, Zn'un ise N~ dozuna kadar arttığı Fe içeriğinin ise azaldığı, P'lu gübre denemesinde yaprakta kontrolde %0.230, P3 dozunda %0.290 P, başakta kontrolde %0.287, P3 dozunda 0.293 P, K'lu gübre denemesinde yaprakta kontrolde %2.00 K3 dozunda %2.50 K başakta kontrolde %2.02, K3 dozunda %2.64 K olarak tespit edildi. K dozlarının artışı ile başakta Cu ve Mn içeriklerinin de arttığı tes- bit edildi. Her üç denemede de yaprak ve başaktaki N, P ve K'a ek olarak Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Zn içerikleri belirlenmiştir. 5.3.2. Tarla Denemesi Sonuçları Tarla denemelerinde gübre olarak uygulanan N yalnız başaktaki % H içeriğine (% 5) etkili olmuş, en yüksek % N değeri (tek. ort.) N3 dozunda (% 2.445) elde edilmiştir. Uygulanan N'lu gübre bitkide yaprak ve başakla kaldırılan N miktarını (gr/m2 olarak) da artırmış tır. Ayrıca glayollerde önemli bir kalite özelliği olan bitki boyu, bitki ağırlığı, başak uzunluğu ve başaktaki kandil sayısına da uygu lanan N'lu gübre önemli düeyde (% 1) pozitif yönde etki yapmıştır. Bunun neticesi olarak N'lu gübre uygulamaları ile bitki boyunun 98.99 cm'ye bitki ağırlığının 64,70 gr'a, başak uzunluğunun 26,28 cm'ye başaktaki kandil sayısı ise 14'e ulaşmıştır. Böylece elde edilen ba şaktaki kandil sayısı TSE değerlerine göre ekstra gruba girmektedir.-44- - Fosforlu Gübrenin Etkisi Uygulanan fosforlu gübre dozlarının glayöl bitkisinin yaprak ve başakların P içeriğine ve yukarıda sayılan kalite özelliklerine, yapılan değerlendirmede, önemli etkisi bulunmamıştır. Buna neden beslenme ortamında yeterli fosforun bulunmasıdır. Ayrıca bu duruma örnek alma zamanının da bir ölçüde etkili olduğu düşünülebilir. Bu durum fosforun glayölün kalitesine etkili olmadığı anlamına gelmez. Nitekim beslenme ortamından kaldırılan fosfor ile kalite özellikleri arasındaki ilişkiye baktığımız zaman yaprak ve başakla kaldırılan P'un bitki boyuna sırasıyla %5 ve %\ düzeyinde (r=0.46* ve r=0.60**), bitki ağırlığına yine aynı şekilde %5 ve %1 düzeyinde (r=0.45, r=0.68), başakla kaldırılan arasında olmak üzere, başaktaki kandil sayısına %\ düzeyde (r=0.44* ) yine aynı şekilde başak uzunluğuna %5 düzeyinde önemli ilişkinin bulunduğu görülmektedir. - K' lı gübrenin etkisi Araştırmada gübre olarak uygulanan K'un bitkinin yapraktaki K içeriğine önemli etkisi görülmemiş buna karşılık başaktaki K içeriğine %S düzeyde önemli etki yapmıştır. Elnde edilen bu bulguya benzer nitelikte verilen K'lu gübre, glayöl bitkisinin kalite özelliklerine de önemli düzeyde etkili olmadığı görülmektedir. Buna neden toprakta 1220 ppm K'un bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda gübre olarak verilen K'un esasen etkinliği beklenemezdi. Bu durumda topraktakine ek olarak toprağa verilen ahır gübresi ve torfla toprağa intikal eden K besin elementi glayölün K ihtiyacını karşılamakta, bu gibi durumlarda K'lu gübreye gereksinim duyulmayacaktır.
Özet (Çeviri)
-45- 5. SUMMARY 5.1. The aim of research: The effect of nutritional balance and supplies of N, P and K fertilizers on the spike length, head length, the number of florets per spike and fresh weight of gladiolus were analyzed as pot and field experiments 5.2. Materials and Methods 5.2.1. Pot experiments: Commercial Novalux corms were planted, in pots which contained soil, manure and torf mixtures in the proportion of 2:1:0.5 in each pot, with 6 replications of treatments. The fertilizers added to the pots were in the form of ammonium nitrate, triple super phosptate and potassium sulphate. The applied levels of fertilizers were 0.100-200-300 ppm/pot for each of which were treated above. So in each experiment other than the levelling plant nutrient, the other two are given in constant amounts 100 ppm. Before planting, 0.22 % N, 4.19 ppm available P and 1320 ppm available of.K were found in the above mixture. These experiments were carried out in randomi sed parcels design. 5.2.2. Field experiments: 5 It of manure and 2.5 It of torf per/m2 were mixed to alluvial soil where later 0.14 N, 4 ppm available P and 1320 ppm avalible K. Were deter mined randomised, parcels, Novalux corms and the above fertilizer forms were used. The levels of plant nutrients in gr/m2 were 0-6-12-18 gr for N, PpOr and KpO treatments seperately. 6 gr/m2 levelling plant nutrient were given in constant amounts as was above in the pot experiment. 5.3. Results 5.3.1. The results of pot experiments are as under: The results of these experiments suggest increasing N, PpOg and KpO levels increased the amount N, P and K % in the leaves and spikes. The maximum and minimum amounts of these elementes were found as following: - Nitrogen experiment max N levels min. N levels, levels 2.192 N3 1.891 Control (No) spikes 2.450 N2 2.002 Control (No)-46- N levels increased the amount of P in leaves and spikes. Zinc was in maximum amount in the Ng level, but Fe was less when the N levels were increased. - Phosphorus experiment : The increase in potassium levels increased the amounts of Cu and Mn in the spikes. The amounts of Ca, Mg, Fe, Cu, Mn and Zn were determined in all experiments in leaves and spikes. 5.3.2. The results of field experiments: The increase of N levels increased only the N % in spike with 5 % significance level. The max. amount was found in N3 level as 2.445 % (The average of replications). The absorbtion of N by leaves and spikes were inreased with increasing N levels and the quality of gladiolus (Head length 98.99, spike lengt 26.28 fresh weight 64.70 and No. florets per spike 14 nomber) which was found significant at 1 % level. The extra cut flowers of gladiolus must contain at least 12 florets per spike acccording to T.E.S. Phosphorus fertilizers had no effect on P % on tha leaves or spikes neither on quality factors. It is probably because of the soil P which was found in adequate amounts. It could also be due to the sampling time when the very first basal spikes were openned. But the phosphorus taken up by the leaves and spikes must have had contri buted on the quality Factors as given in the following. Head length (cm) Spike length (cm) No Floret per spike fresh weight 0.37 0.45* 0.38 0.44* 0.45* 0.68** P uptakes of the leaves 0.46* P uptakes of the spikes 0.60** The effect of potassium fertilizers: The increase in K levels did' nt effect either the quality factors or the amount of % K in the leaves but an increase of % K in the spikes was significant at 5 % confidens level. The probable reasons were already explained above under phosphorus.