Tigris water quality assessment using artificial intelligence methods
Dicle nehri su kalitesinin yapay zeka metodları kullanarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 783412
  2. Yazar: INAS RIFAT MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL, PROF. DR. CHALANG A. ARSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Nehir suyu kalitesinin değerlendirilmesinde izlenmesi ve doğru bir şekilde modellenmesindeki en etkili yöntemlerden birisi de yapay zeka kullanımıdır. Bu çalışmada, Bağdat ilindeki Dicle nehri üzerindeki altı istasyondan (AL-Sadr, AL-Karkh, AL-Wathba, AL-Kuzey Dicle, AL-Baladyat, AL-Kadhimiya) dan alınan su numunelerinden elde edilmiş olan verilerin (Toplam Çözünmüş Katı Madde (TDS), Alkalik, İletkenlik, Bulanıklık, Klor, Sulfat, Sertlik), Yapay Sinir Ağı, Uyarlamalı Ağ Tapanlı Bulanık Çıkarım Sistemi ve MATLAB yöntemleri kullanarak, aynı değerlerin tahmini gelecek değerleri elde edilmeye çalışılmıştır. Seçilen tüm normal olmayan veriler için gerekli dönüşümler, seçilen tüm parametreler arasındaki ilişkileri göstermek için bir korelasyon yapmak ayrıca alınan tüm değişkenler için normalliğin parametrik testler kullanılarak araştırılması da SPSS programmıı kullanarak bu çalışmaya dahildir. Algoritmaları uygulamaya başlamadan önce iyi bir karar vermek ve en iyi özelliği seçmek için bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monitoring and accurate modeling of river water quality assessments are key challenges for using artificial intelligence. Total dissolved solids (TDS), the alkalinity, conductivity, turbidity, Cl, Sulfate and hardness which are existing chemical and physical values were used. Samples were taken from six different stations on the Tigris River in Baghdad province. These stations are East of Tigris, AL-Karkh, AL-Wathba, Al-Sadr, Al-Baladyat, Al-Kadhimiya. In this study from existing data by using Artificial Neural Network, Adaptive Neuro Fuzzy Inference System and MATLAB programming language; the predicted future values are tried to be maintained. In addition, the SPSS programming language is used to do the necessary transformations for all the non-normally distributed data selected and to make a correlation to show the associations between all of the parameters. Furthermore, in this study the investigation of the normality for all variables which are taken from the stations are controlled by using parametric tests in order to make good decisions and select the best feature before starting and applying the algorithms.