Drainage problems in Urfa-Harran plains of Southeastern Anatolia project
Güneydoğu Anadolu projesi Urfa-harran ovaları drenaj problemleri
  1. Tez No: 23310
  2. Yazar: AYŞE SOYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTIMBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZ GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESt URFA-HARRAN OVALARI DRENAJ PROBLEMLERİ SOYDAM, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Doğan Altmbilek Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Aytekin Berkman Şubat, 1992, 138 sayfa Güneydoğu Anadolu Projesi Türkiye'nin en büyük ve çok amaçlı projesi olup, 70000 km2 nin üstünde bir alanı kaplamaktadır. Proje alanı içindeki iller Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'tır. Sulama ve enerji amaçlı onüç projeden oluşmaktadır. Bunlardan yedisi Fırat, altısı Dicle nehri üzerindedir. Bunlardan biri Urfa-Harran ovaları sulamasını da kapsayan Aşağı Fırat Projesi'dir. Urfa-Harran ovaları sulama alanı 143545 ha 'dır. Dönen su miktarı 207.5 * 10° nr /yıl 'dır. Bu çalışmada sulamadan dönen suyun ortadan kaldırılması için beş alternatif incelenmiştir. Bunlardan ilki suyun bir kısmının tekrar sulamada kullanılmasıdır. İkinci alternatifte suyun yeraltına kuyularla verilmesi, üçüncü alternatifte ise bu suyun bir gölette buharlaştırılması incelenmiştir. Dördüncü alternatif ikinci ve üçüncü alternatiflerin kombinasyonudur. Son alternatif ise buharlaştırma, tekrar sulamada kullanma ve kuyularla suyu yeraltına vermeden oluşmaktadır. Su yeraltınaverildiğinde kuyulardaki ve dolayısıyla yeraltısuyu seviyesindeki yükselmeyi hesaplayan WELL' 91 isimli bir de bilgisayar programı yazılmıştır. Anahtar Kelimeler : Güneydoğu Anadolu Projesi, Urfa-Harran ovaları, sulama, drenaj, buharlaştırma, tekrar sulamada kullanma, yeraltına verme, kuyular Bilim Kodu : 624.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DRAINAGE PROBLEMS IN URFA-HARRAN PLAINS OF SOUTHEASTERN ANATOLIA PROJECT SOY DAM, Ayşe M. S in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Doğan Altmbilek Co-Supervisor : Prof. Dr. Aytekin Berkman February, 1992, 138 pages The Southeastern Anatolia Project is the largest project of Turkey covering an area of over 70000 knr in the provinces of Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt and Sımak. It is composed of thirteen projects for irrigation and energy purposes. Seven of them lie in Fırat (Euphrates) and the other six lie in Dicle (Tigris) river basins. One of these projects is the Lower Fırat Project that includes the irrigation of Urfa-Harran plains. In Urfa-Harran plains the area to be irrigated is 143545 ha. The amount of drainage water is estimated to be 207.5 * 10 m /year. In this thesis, five alternatives to handle the drainage water within the national borders of Turkey are examined. The first alternative is to reuse the drainage water in irrigation. In the second alternative recharge of the drainage water to the groundwater is examined. The third alternative is the evaporation of this water in an impoundment. The next alternative is a m.combination of reuse in irrigation and recharge to the groundwater. The last alternative includes evaporation, reuse in irrigation and recharge to the groundwater. Recharging will be done by wells. For the recharge to the groundwater a computer program named as WELL' 91 is written to calculate the rises in the groundwater level. Key Words : Southeastern Anatolia Project, Urfa-Harran plains, irrigation, drainage, evaporation, reuse in irrigation, recharge to groundwater, wells Scientific Code : 624.02.02 IV