Mersin yöresinde Mugil cephalus (L.1758), Sparus aurata (L, 1758) Solea solea balık türlerinin yüzeylerinden alınan Enterobacteriaceae grubu bakterilerinin tanısı ve bazı III. kuşak Cephalosporinlere karşı dirençlilik frekansının hesaplanması
  1. Tez No: 78353
  2. Yazar: FAHRİ KARAYAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Mersin yöresinde 4 istasyon belirlenmiştir. Belirlenen istasyonlardan izole edilen Enterobacteriaceae üyelerinden Escherichia coli, Klebsiella sp. ve Proteus sp. bakterilerinin III.. kuşak Cephalosporinlerden Sefazol (CF), Seftriaxon (CRO), Sefizox (ZOX) antibiyotiklerine karşı doğal dirençlilik frekansları saptanmıştır. Dirençli oldukları belirlenen E. coli, Klebsiella sp. ve Proteus sp. bakterilerinin dirençlilik informasyonlarının plasmide bağlı olanlarını saptamak amacıyla akridin oranj gibi mutajenler kullanarak plasmide bağlı dirençliliğin dağılımı araştırılmıştır. İstasyonlardan izole edilen Enterobacteriaceae üyelerinden E. coli, Klebsiella sp. ve Proteus sp.'nin { ß- laktam antibiyotiklerine karşı doğal dirençlilik gösterdiği belirlenmiştir. Bu dirençliliğin plasmid kökenli olanları yoğunluk bakımından sırasıyla Mersin Balıkçı Barınağı, Karaduvar, Çeşmeli ve Taşucu istasyonlarında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the natural resistance frequencies of the bacteria Escherichia coli, Klebsiella sp. and Proteus sp. (Enterobacteriaceae) to the antibiotics of the third generation Cephalosporins Sefazol (CF), Seftriaxon (CRO) and Sefizox (ZOX). Plasmide dependant resistance of Kcoli, K. sp. and P. sp. which were shown to be resistant against the above antibiotics, were investigated by using mutagenes, such as acridin orange. For the above purpose Mugil cephalus, Spams aurata and Solea solea samples were taken, as reservoirs for the above bacteria, from four stations chosen in the vicinity of Mersin namely Mersin Balıkçı Barınağı, Karaduvar, Çeşmeli and Taşucu. The members of Enterobacteriaceae E.coli, £sp. and P.sp. were found to show natural resistance against B-Lactam antibiotics when subjected seperately. The highest density of plasmide dependant resistance was observed in Mersin Balıkçı Barınağı followed by Karaduvar, Çeşmeli and Taşucu stations.