Polipirol, politiyofen, poliindol ve alaşımlarının elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 78352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KÖLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Bu çalışmada, aprotik ortamda saf iletken polimer olan polipirol, politiyofen ve poliindol elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Ayrıca, belirli oranlarda hazırlanan pirol/tiyofen, pirol/indol çözeltilerinin elektrokimyasal oksidasyonu ile, bu polimerlerin alaşımları elde edilmiştir. Bunun yanında, polipirol/politiyofen çifte katmanlı filmleri sentezlenmiştir. Elde edilen saf iletken polimer ve alaşımların akım- voltaj diyagramları alınarak, elektrokimyasal karakterizasyonları yapılmıştır. Sentezlenen alaşımların polipirol, politiyofen ve poliindol gibi elektroaktif oldukları gözlenmiştir. Elde edilen filmlerin elektrokimyasal davranışlarının sıcaklıkla değişimi de incelenmiştir. Sıcaklık artışı ile, filmlerin pik potansiyellerinin negatif yöne doğru kaydığı gözlenmiştir. Sentezlenen saf polimer ve alaşımların potansiyele bağlı olarak direnç değişimleri ölçülmüştür. İletkenlik ölçümleri, alaşımların saf polimerler gibi iletken olduklarını ve iletkenliklerinin uygulanan potansiyele bağlı olarak değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; polypyrrole, polythiophene and polyindole which are intrinsic conducting polymers were synthesized electrochemically in aprotic medium. Besides, the alloys of these monomers were obtained by electrochemical oxidation using solutions in different proportions mixtures of pyrrole/thiophene and pyrrole/indole. In addition, bi-layered polymer films of polypyrrole and polythiophene were synthesized. By taking the current-potential diagrams of the synthesized intrinsic conducting polymers and alloys, their electrochemical characterization was discussed. The synthesized alloys were observed to be electroactive like polypyrrole, polythiophene and polyindole, as well. The effect of temperature on the electrochemical behavior of synthesized films were examined. The increase of temperature causes a negative shifting of the peak potential for films. Also, in-situ resistance measurements of both synthesized intrinsic conducting polymers and alloys was achieved. In-situ resistance measurements showed that alloys were conductive and conductivity of alloys showed changes depending on applied potential like intrinsic polymers as well.